fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Stopa bezrobocia w lutym 2021 r. wyniosła 6,5 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła 6,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami resortu rozwoju. W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad milion osób.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, zauważa, że sytuacja na rynku pracy w ujęciu miesięcznym się nie zmieniła. W jego ocenie można uznać to za pozytywny sygnał dla naszego kraju.

Ekspert zwraca jednak uwagę, że luty był miesiącem luzowania obostrzeń antypandemicznych, podczas gdy marzec jest miesiącem ich zaostrzania. Dlatego z obawą patrzy on na powracający lockdown i jego skutki dla polskiej gospodarki.

– Sytuację gospodarczą Polski, w tym polskich pracowników, ich wynagrodzeń i również stopa bezrobocia w głównej mierze zależy od tego, jakie decyzje administracyjne w zakresie antycovidowych obostrzeń, podejmie rząd. Powracający cyklicznie lockdown niesie ogromną niepewność w prowadzeniu działalności gospodarczej, niesie również straty i problemy polskich finansów publicznych. W związku z tym, jeśli będzie to trwało dużej, to nawet solidne fundamenty polskiej gospodarki mogą się zachwiać. Na dzisiaj zachwiane jeszcze nie są – wskazuje dr Marian Szołucha.

Z danych GUS wynika również, że w minionym miesiącu nowe zamówienia w przemyśle wzrosły rdr o 3,7 proc., po spadku o 3,2 proc. rdr w styczniu. 

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl