fot. flickr.com

GUS: 2 mld 100 mln zł nadwyżki w handlu zagranicznym Polski za 2017 rok

Polska odnotowała w ub.r. 2 mld 100 mln zł nadwyżki w handlu zagranicznym – wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Nasz kraj wyeksportował wówczas towary za 870 mld 100 mln zł. Wartość importu wyniosła z kolei 868 mld zł.

W porównaniu z  rokiem 2016 eksport wzrósł o 8,3 proc., a import o 10,4 proc. Ubiegłoroczna nadwyżka w handlu zagranicznym wynosiła 17 mld zł.

– To, że ubiegłoroczna nadwyżka w handlu jest teraz niższa, wynika wprost z tego, że szybciej rośnie nam import niż eksport. Myślę, że jest to bardzo trwałe dla Polski, kraju rozwijającego się, który w zeszłym roku osiągnął imponujący wzrost gospodarczy, ale został on osiągnięty dzięki rosnącym wydatkom konsumentów. Wydatki wewnętrzne spowodowały też wzrost importu. Struktura naszej gospodarki dalej oparta jest na rosnących wydatkach i rosnącej konsumpcji. Dopóki to się nie zmieni, to podobne zjawiska będziemy widzieli również w strukturze handlu – mówił ekonomista Marek Wołos.

Z komunikatu GUS wynika też, że wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu i importu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów. Obroty z nimi w eksporcie w ub.r., tak jak w analogicznych okresie 2016 r., stanowiły 66,3 proc., a importu ogółem – 66 proc.

Największy obrót towarowy w imporcie według kraju wysyłki Polska odnotowała z krajami rozwiniętymi. Największym naszym partnerem handlowym wciąż są Niemcy.

RIRM

drukuj