fot. https://twitter.com/GUS_STAT

GUS zrewidował dane dot. PKB

Produkt Krajowy Brutto w 2020 r. zmalał realnie o 2,5 proc., licząc rok do roku. GUS zrewidował dane na temat PKB w ubiegłym roku. W stosunku do szacunku z kwietnia, spadek okazał się mniejszy o 0,2 punktu procentowego.

PKB jest obiektywnym wskaźnikiem, jeśli chodzi o ocenę kondycji gospodarki. Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, z zadowoleniem przyjął korektę danych, podkreślając, że dziś istotne jest, aby wykorzystać dobrą koniunkturę.

– Przed pandemią mieliśmy jedno z najniższych bezroboci w Europie. Przez czas pandemii udało się przejść w miarę suchą nogą. Wyniki Polski były najmniej złe z całej Europy. Teraz chodzi o to, byśmy byli w stanie to wykorzystać i zabezpieczyć gospodarkę przed ewentualnymi lockdownami przy ewentualnej zbliżającej się czwartej fali, bo nie jest oczywiste, że ona nadejdzie. Bardzo istotne jest także to, byśmy pozwolili działać przedsiębiorcom, czyli żebyśmy nie blokowali ich pracy – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Polska gospodarka powraca na szybką ścieżkę wzrostu. Rząd nowelizując budżet na ten rok założył, że PKB wzrośnie o 4,9 proc.

W przyszłorocznej ustawie budżetowej zapisano wzrost PKB na poziomie 4,6 proc.

RIRM

drukuj