fot. Tomasz Strąg

Częstochowa: duchowa pielgrzymka grekokatolików na Jasną Górę jako dziękczynienie za dar życia i posługę Jana Pawła II

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś duchowa pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Dziękczynnej Boskiej Liturgii przewodniczyć będzie abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski w koncelebrze z bp. Włodzimierzem Juszczakiem OSBM, ordynariuszem eparchii wrocławsko-gdańskiej oraz duszpasterzami obu eparchii (diecezji) greckokatolickich w Polsce. Transmisję z uroczystości przeprowadzi TV Trwam.

Dziękczynna Msza św. za dar życia i posługę w jubileuszowym roku setnych urodzin św. Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 13.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Po Eucharystii odprawiony zostanie Mołebeń do Przenajświętszej Bogurodzicy (greckokatolicka modlitwa maryjna). Oprócz dziękczynienia za dar życia św. Jana Pawła II, wielkiego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego, biskupi, kapłani i wierni przybyli na Jasną Górę modlić się będą o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

Jasna Góra jest ważnym duchowo miejscem dla Kościoła greckokatolickiego. W roku 1988 odbywały się tam uroczystości wielkiego Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Rusi Kijowskiej. Rok później w Częstochowie wyświęcony został pierwszy powojenny biskup przemyski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak (metropolita przemysko-warszawski w latach 1996-2015).

Udział w greckokatolickiej pielgrzymce ze względu na epidemię koronawirusa jest w tym roku ograniczony. Wierni pozostający w domach będą jednak mogli jednoczyć się na wspólnej modlitwie za pośrednictwem TV Trwam, która transmitować będzie dzisiejsze uroczystości.

ks. Mateusz Demeniuk/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl