fot. PAP/Rafał Guz

Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej podejmie dziś decyzję ws. wysokości stóp procentowych. Obecnie główna stopa referencyjna NBP wynosi 6,75 procent. Ostatnia podwyżka o 25 punktów bazowych miała miejsce we wrześniu.

Ekonomiści spodziewają się dziś kolejnej podwyżki. Taka decyzja RPP byłaby zgodna z zapowiedzią prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego. Pod koniec sierpnia informował on, że po wakacjach są możliwe jeszcze 2 podwyżki stóp – każda po 25 punktów bazowych.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, ocenił, że reakcja NBP na rosnącą inflację jest spóźniona, a podwyżki stóp to paliwo dla sektora bankowego.

– Jak inflacja ruszała, to mówiłem, że trzeba bardzo radykalnie podnieść stopy procentowe. Małe podwyżki, które były ostatnio wprowadzane, nic nie dadzą, a będą tylko i wyłącznie doprowadzać do ubożenia społeczeństwa, bo banki natychmiast przekładają je na koszty kredytów. Depozyty w żaden sposób nie rosną. To jest oszukańcy sektor, któremu paliwo dostarcza Rada Polityki Pieniężnej. RPP powinna szukać innych instrumentów polityki pieniężnej, a podstawowym z nich jest komunikacja – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Obecny cykl podwyżek stóp procentowych jest najdłuższy i największy w historii. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła go w październiku 2021 i od tamtego czasu podnosiła stopy 11 razy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl