fot. pixabay.com

Kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej zakończy dziś dwudniowe posiedzenie, na którym zostanie podjęta decyzja, co będzie dalej ze stopami procentowymi. Ekonomiści nie spodziewają się ich obniżenia.

Rada Polityki pieniężnej podnosiła stopy procentowe, by zahamować drastyczny wzrost cen. Dziś inflacja spada, jednak ceny wciąż rosną, lecz w mniejszym tempie. Mimo to Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się jeszcze na obniżenie stóp procentowych, czego oczekują Polacy.  Od września minionego roku utrzymują się na tym samym poziomie, czyli 6,75 procent. Zdaniem ekonomistów na razie nic nie wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej na obecnym posiedzeniu obniży stopy procentowe.

– Myślę, że jeszcze nie, bo Rada Polityki Pieniężnej jest organem, który działa przemyślanie i ten miesiąc jeszcze powinna przeczekać – mówił ekonomista Paweł Dołkowski.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju bieżącego roku inflacja spadła do 13 procent. Może to pociągnąć za sobą wyraźny spadek inflacji bazowej, która w kwietniu obniżyła się zaledwie o 0,1 pkt. procentowego. Być może dalsze utrzymywanie się takiej sytuacji na rynku gospodarczym doprowadziłoby do podjęcia decyzji o obniżeniu stóp procentowych – zaznaczył ekonomista.

– Jeżeli nie będzie żadnych perturbacji w gospodarce, myślę, że następne posiedzenie (czyli jeżeli w przyszłym miesiącu postanowiliby się zebrać członkowie Rady) to byłby to dobry moment, kiedy można by było już rozważać pierwsze ruchy i decyzje obniżające – zwrócił uwagę ekspert.

Dotychczasowe działania Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego były krytykowane przez opozycję. Jak podkreślił dr Krystian Mieszkała, ekonomista, – niesłusznie.

– Trudno oceniać działania NBP, ale z pewnością komentarze, które były kierowane pod adresem ich pracy, miały podstawy polityczne, a nie merytoryczne. Zatem widzimy, że działania Rady Polityki Pieniężnej były skuteczne, ponieważ inflacja spada – zaznaczył dr Krystian Mieszkała.

Wysokie stopy procentowe gwarantują osobom dysponującym oszczędnościami ochronę kapitału. Nie są one jednak dobrą informacją dla osób posiadających kredyt.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl