VII Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Już po raz siódmy w sobotę 8 października 2022 roku tysiące osób przybędą do Krakowa na ogólnopolską pielgrzymkę. Gościem honorowym tegorocznego spotkania będzie założycielka Apostolatu Margaretka, Louise Ward z Kanady. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Tv Trwam.

Apostolat Margaretka został założony w Kanadzie 1 sierpnia 1981 roku przez prof. Louise Ward, za aprobatą miejscowego biskupa. Jego patronką od samego początku została Najświętszą Maryja Panna Matka Kościoła. Apostolat, jak podkreśliła założycielka, jest „duchową adopcją kapłana w modlitwie”. Symbolem ruchu jest kwiat, czyli margaretka.

– Ten złoty środek kwiatu to symbol kapłana, a płatki to siedem osób, które zadeklarowały się modlić się za tego kapłana – podkreślił ks. Bogusław Nagle, krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka.

Duchowny wskazał również, jak ważna jest ta modlitwa.

– Dzisiaj jest ogromna potrzeba, by wspierać tych, których wybrał Pan Jezus. Dzisiaj jest wielka potrzeba, aby modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne – dodał.

Obecnie Apostolat Margaretka, za zgodą diecezjalnych ordynariuszy istnieje w wielu krajach świata. W Kanadzie uważany jest przez biskupów, za jeden z dziesięciu głównych ruchów w Kościele. Ogromny wkład w propagowaniu Apostolatu Margaretka mają księża franciszkanie z Medjugorie. Ich liczne świadectwa o działaniu i wsparciu, jakim im daje modlitwa za nich, trafiły do przybywających tam pielgrzymów. I tak wieść o cudownej modlitwie za kapłanów rozniosła się na cały świat. Tym sposobem trafiła również do Polski.

W Polsce pierwsze Margaretka powstały już w 1998 roku jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Jednak największy wzrost wyrażających chęć duchowej adopcji kapłana nastąpił, kiedy to w 2009 roku papież Benedykt XVI ogłosił rokiem kapłańskim.

Ze względu na wzrastającą liczbę zaangażowanych osób i chęć wspólnotowej modlitwy za kapłanów, rozpoczęto organizowanie spotkań i pielgrzymek w różnych miejscach w Polsce. Tak zrodziła się doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W tym roku będzie to już siódmy raz jak ludzie skupieni wokół modlitwy za kapłanów, przybędą do Krakowa. Oprócz stałych punktów uczestnicy będą mogli spotkać się z założycielką Apostolatu, prof. Louise Ward. Jej odwiedziny wynikają z faktu, że ruch najbardziej rozwinął się w naszym kraju. Będzie to jej pierwsza wizyta w Polsce.

Program pielgrzymki:

9.00 – przywitanie, wprowadzenie
9.30 – nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II; procesja różańcowa do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
11.15 – konferencja 
12.00 – Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Zająca
15.00 – Godzina Miłosierdzia

apostolatmargaretka.pl/radiomaryja.pl

drukuj