Wpisy autora Mateusz Rzepecki

Koniec procesu sądowego ws. zmian w wystawie Muzeum II Wojny Światowej. Portrety św. o. M. Kolbego i rtm. W. Pileckiego – zostają

Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu I instancji w sprawie zmian w wystawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sprawa toczyła się pięć lat od momentu wytoczenia placówce powództwa przez jej byłych dyrektorów – pierwotnych autorów wystawy, przeciwnych niektórym zmianom wprowadzonym przez obecny zarząd.

Rycerze Kolumba: Miłosierdzie w praktyce, czyli 3 tys. ton pomocy dla Ukrainy

Ponad 20 milionów dolarów, 3 tysiące ton, 200 tysięcy paczek pomocy humanitarnej dla Ukrainy – tak Rycerze Kolumba od momentu wybuchu wojny wspierają Ukraińców. Na co dzień pomagają samotnym matkom i lokalnym społecznościom. „Szczególnie ostatnie lata spowodowały, że miłosierdzie należało i należy realizować w praktyce” – powiedział w rozmowie z Family News Service delegat stanowy polskich Rycerzy Kolumba, Krzysztof Zuba, w kontekście Niedzieli i Tygodnia Miłosierdzia.

Francja: zamieszki i podpalenia po orędziu E. Macrona

Po orędziu telewizyjnym prezydenta Emmanuela Macrona, w którym bronił swojej reformy emerytalnej, w Paryżu, Lyonie, Nantes i innych miastach wybuchły zamieszki, podpalano barykady i kontenery na śmieci. Policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstrantów m.in. w okolicach stacji metra Strasbourg Saint-Denis w Paryżu, a także w Lyonie i Nantes.

Festiwal Sztuka Źle Obecna poświęcony twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce

W dniach 14 kwietnia – 14 maja 2023 r. Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje Festiwal Sztuka Źle Obecna. Poświęcony jest twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. „Pragniemy, by ich twórczość – kiedyś dyskredytowana i pomijana – na nowo odrodziła się z popiołów i zyskała należne jej miejsce w kanonie polskiej muzyki. Zapraszamy na koncerty do siedmiu miast Polski, by wspólnie celebrować artystyczną ucztę!” – zachęcają organizatorzy.

Polonijne „Orły” w Niemczech mają 23 lata

Spotkania są dla wszystkich oddechem duchowym, nabraniem siły do codziennych wyzwań – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Piotr Turzyński. Duchowny w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku był gościem spotkania Grupy Modlitewnej „Orły”, która w Polonijnym Ośrodku Spotkań „Haus Concordia” w Niemczech świętowała 23. rocznicę powstania.