fot. Dawid Nahajowski

Bruksela: „Niepodległa 1918” w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę zatytułowaną „Niepodległa 1918”. Na kilkudziesięciu planszach ekspozycja ukazuje ważne wydarzenia z dziejów naszego narodu zapisane na kartach historii. Organizatorami wystawy w Brukseli byli europosłowie Ryszard Legutko oraz Ryszard Czarnecki, we współpracy z Adamem Borowskim, wiceprzewodniczącym Fundacji Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości.

Celem wystawy zatytułowanej „Niepodległa 1918” jest ukazanie polskich dróg ku niepodległości, którą Polska odzyskała w listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy. To głównie dzięki naszym bohaterom narodowym, ich zaangażowaniu oraz często jakże trudnej roli Polaków, którzy m.in. przekazywali nowemu pokoleniu informacje o naszym dziedzictwie kulturowym, tak często służąc bezcenną pomocą w czasach niepokoju, Polska stała się wolna.

Fragment dziejów pokolenia Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego – bohaterów, o których jest mowa na kartach ekspozycji, stał się ważnym przesłaniem tej wystawy w Parlamencie Europejskim dla oglądających. Ekspozycja prezentuje dzieje I wojny światowej od początku jej wybuchu aż do listopada 1918 r., kiedy to spełniło się marzenie tylu pokoleń Polaków. Powrót Rzeczypospolitej Polskiej na mapy Europy i świata – jakże ważny akcent polskiej ekspozycji w Brukseli.

– Jest tutaj kilka wątków. Jeden z nich to taki, że rzeczywiście był to czas wielkiego zagrożenia. Wojna się kończyła. Wisiało nad Europą zagrożenie komunistyczne. Z jednej strony wewnątrz, bo przecież niewiele brakowało, a w Niemczech komuniści przejęliby władzę, a z drugiej strony była agresja nowej władzy bolszewickiej na Europę. Polska znalazła się w tym właśnie miejscu. Nam udało się obronić zarówno kraj, jak i sąsiadów – podkreśla współorganizator wystawy, europoseł Ryszard Legutko.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, przypomina, że jest to wystawa o Polakach, którzy chcieli być we własnym, wolnym domu, a którzy nie chcieli, aby ktokolwiek ze Wschodu czy Zachodu dyktował im, jak mają żyć.

– Myślę, że ta wystawa to złożenie pewnego hołdu dla tych Rodaków, którzy walczyli także o naszą wolność, ale również pokazanie europosłom, dyplomatom w PE polskiej tradycji. Wolność jest wpisana w polską tradycję, a dzisiaj często krytykują nas kraje, które same tę wolność innym zabierały – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

„Niepodległą 1918” będzie można oglądać w Parlamencie Europejskim do 9 czerwca.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl