fot. pixabay.com

Neurologiczne powikłania po COVID-19

W Polsce dramatycznie przybywa pacjentów z chorobami neurologicznymi. Sytuację pogorszyła również pandemia. Polska stoi przed wyzwaniem związanym z opieką neurologiczną.

Spośród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, nawet 80 proc. ma objawy neurologiczne. Z kolei jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkich pacjentów, którzy przebyli zakażenie, to zaburzenia neurologiczne są obecne u około 30 proc. z nich. Ze schorzeń neurologicznych najwięcej w Polsce jest udarów mózgu i uszkodzeń obwodowego układu nerwowego.

– Generalnie w grupie chorób neurologicznych do najczęstszych należy niewątpliwie udar mózgu, a więc choroby naczyniowe, tj. niedokrwienie mózgu lub też krwotok śródmózgowy. Jest to bardzo ważna grupa schorzeń, które zagrażają życiu, ale też bardzo ciężką niepełnosprawnością – podkreślił prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Objawy neurologiczne występują u pacjentów z COVID-19 w ostrym okresie choroby, ale także później. Zdaniem neurologa, udar jest niewątpliwie najcięższym z powikłań po zakażeniu.

– Niestety COVID-19 to kolejny czynnik, który jest przyczyną wielu następstw i powikłań w zakresie układu nerwowego. Udary rzeczywiście występują znacznie częściej, ryzyko dochodzi do nawet 10 proc. jako skutek COVID-u – wskazał lekarz.

Coraz więcej osób boryka się również z innymi powikłaniami po COVID-19. Wśród chorych i ozdrowieńców dość częsta jest tzw. mgła mózgowa charakteryzująca się problemami z koncentracją i pamięcią.

– Pamiętajmy, że przybyło nam już ponad milion osób, które cierpią z powodu powikłań dotyczących również zaburzeń funkcji poznawczych, zaburzeń w zakresie funkcjonowania codziennego, jak zmęczenie, ale też wszelkiego rodzaju bóle i neuropatie – uszkodzenia nerwów obwodowych – podkreślił prof. Konrad Rejdak.

Pacjenci czekają na decyzje Ministerstwa Zdrowia dotyczące zmiany sytemu opieki neurologicznej w Polsce. Problem ten dotyczy tak naprawdę większości Polaków.

– Bez gruntownych zmian i reform trudno będzie utrzymać ten poziom opieki. Jest powszechne zjawisko ucieczki lekarzy z oddziałów neurologicznych. Zamykane są kolejne oddziały neurologiczne, bo nie są opłacalne dla szpitali, w których funkcjonują. Musimy nad tym zapanować dlatego, że potrzeb będzie coraz więcej – zwrócił uwagę neurolog.

Informacje na temat chorób neurologicznych i obszerną rozmowę z prof. Konradem Rejdakiem znajdziemy w nowym kwietniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który trafił do sprzedaży 25 marca.

– W kwietniowym miesięczniku „Szlachetne Zdrowie” ekspert wyjaśnia, jakie objawy neurologiczne wymagają wizyty u lekarza. Dowiemy się, jak skutecznie zapobiegać takim schorzeniom jak udar i na jakie leczenie możemy liczyć w przypadku chorób neurologicznych – mówiła Anna Zalech, redaktor naczelna „Szlachetnego Zdrowia”.

W magazynie znajduje się również wiele innych ciekawych i przydatnych artykułów, m.in. rehabilitacja po COVID-19, detoks na wiosnę czy przepisy na naturalne środki do czyszczenia domu.

– W kwietniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” znajdziemy przepisy z wąkroty azjatyckiej, która doskonale wpływa na funkcjonowanie mózgu. Doktor Agnieszka Jarosz odkrywa, co zawierają kolorowe napoje gazowane – wskazała redaktor naczelna pisma.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl