fot. episkopat.pl

[TYLKO U NAS] Ks. L. Kryża TChr o wspólnotach misyjnych na Wschodzie: To wspólnoty świadome tego, kim tak naprawdę są. Mają zakorzenioną świadomość swojej katolickości i misji, którą mają do spełnienia

To wspólnoty świadome tego, kim tak naprawdę są. Ponadto mają zakorzenioną świadomość swojej katolickości i misji, którą mają do spełnienia. Byłem na Syberii w pewnej parafii, która istnieje od kilku lat i liczy zaledwie 17 osób. Wśród nich jest kapłan, który ich gromadzi i nieustannie z nimi przebywa. (…) Mówili, że jak wychodzą w niedzielę do swojego tzw. kościoła – bo tak naprawdę jest to skromny pokoik na 9. piętrze w bloku – to inni ich zaczepiają i pytają, gdzie idą. Wtedy rozpoczynają swoją misyjną posługę. Opowiadają, że są katolikami i zmierzają do kościoła. Ponadto stali się świadkami Chrystusa w miejscach pracy oraz zamieszkania. To charakterystyka wielu wspólnot, które mieszczą się na Wschodzie – mówił ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

24 października obchodziliśmy Niedzielę Misyjną, która rozpoczęła Tydzień Misyjny. To okazja, by poznać bliżej tych, którzy mimo trudności niosą radość Ewangelii na krańce ziemi.

– W całej palecie posługi misyjnej polskich kapłanów, sióstr zakonnych swoje miejsce znaleźli także ci, którzy posługują na Wschodzie. To naprawdę spora grupa ludzi. Gdybyśmy wzięli pod uwagę wszystkie kraje, które powstały po rozpadzie ZSRR – a jest ich 15 – to na dzisiaj posługują w nich 802 osoby duchowne z Polski, wśród których są: kapłani diecezjalni, kapłani zakonni, bracia zakonni oraz siostry zakonne – wskazał dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

– Często jestem za wschodnią granicą i z prawdziwym zdumieniem patrzę na to, czego tam dokonali, jak pięknie służą i starają się budować rzeczywistość Kościoła, mimo że warunki są czasami naprawdę bardzo trudne – dodał.

Misjonarze posługujący na Wschodzie mierzą się często z problemami nieznanymi w Polsce.

– Klasycznym przykładem, który jest dla mnie bardzo budujący, jest spojrzenie na Diecezję Świętego Józefa w Irkucku. Jest ona położona na Syberii i jest 34 razy większa niż Polska. Na terenie diecezji posługuje zaledwie 60 kapłanów. Wyobraźmy sobie, jakie są odległości pomiędzy poszczególnymi parafiami. Gdy spojrzymy na parafię, która mieści się na Kamczatce, to najbliższa sąsiednia parafia jest oddalona o 2800 kilometrów, a druga o 3200 kilometrów. Takie są realia pracy na Syberii – powiedział ks. Leszek Kryża TChr.

Kapłan zwrócił uwagę na szczególne poczucie misji, które jest obecne na Wschodzie.

– To wspólnoty świadome tego, kim tak naprawdę są. Ponadto mają zakorzenioną świadomość swojej katolickości i misji, którą mają do spełnienia. Byłem na Syberii w pewnej parafii, która istnieje od kilku lat i liczy zaledwie 17 osób. Wśród nich jest kapłan, który ich gromadzi i nieustannie z nimi przebywa. Zbudowała mnie ich świadomość tego, że mają szczególne posłanie. Nie uważają się za lepszych, ale byli świadomi tego, iż są misjonarzami na swoim terenie. Mówili, że jak wychodzą w niedzielę do swojego tzw. kościoła – bo tak naprawdę jest to skromny pokoik na 9. piętrze w bloku – to inni ich zaczepiają i pytają, gdzie idą. Wtedy rozpoczynają swoją misyjną posługę. Opowiadają, że są katolikami i zmierzają do kościoła. Ponadto stali się świadkami Chrystusa w miejscach pracy oraz zamieszkania. To charakterystyka wielu wspólnot, które mieszczą się na Wschodzie – wskazał gość Radia Maryja.

Polskie siostry zakonne posługują m.in. w szpitalu gruźliczym dla dzieci.

– Misjonarze starają się docierać do tych, do których nikt nie dociera. Na cały ogromny rejon jest jeden szpital gruźliczy dla dzieci, do którego czasami nie mogą dojechać nawet rodzice, bo ich na to nie stać. Polskie siostry zakonne uzyskały pozwolenie i każdego dnia przychodzą do dzieci, prowadzą z nimi różnorakie zajęcia, żeby one czuły, iż ktoś przy nich jest. Takich sytuacji jest bardzo dużo – podsumował ks. Leszek Kryża TChr.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. Leszka Kryży można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl