Sąd w USA: Służba zdrowia w Nowym Jorku musi się zaszczepić bez względu na przekonania religijne

Pracownicy służby zdrowia w stanie Nowy Jork nie będą zwolnieni z obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi, odwołując się do przekonań religijnych. Chciało z tego skorzystać blisko 16 tys. osób. Orzeczenie w tej sprawie wydał federalny sąd apelacyjny.

„Będące w toku sprawy sądowe wynikają z nakazu byłego gubernatora Andrew Cuomo, że wszyscy pracownicy szpitali i placówek opieki długoterminowej są zobowiązani do otrzymania do 27 września co najmniej jednej dawki szczepionki” – przypomina CNN.

Jak dodaje, adwokat powodów w jednym z procesów zapowiedział, że jeszcze w piątek odwoła się od orzeczenia do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

„Nowojorski nakaz wymusza na pracownikach służby zdrowia w Nowym Jorku okropny wybór: porzucić swoją wiarę lub stracić pracę. (…) Powierzyli swoją przyszłość w ręce Boga, a my pozostajemy optymistami, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uderzy w dyskryminacyjny nakaz, obowiązujący w Nowym Jorku jako naruszający Pierwszą Poprawkę” – argumentował adwokat Cameron Atkinson, który reprezentuje trzy pielęgniarki.

W drugiej sprawie 17 pracowników służby zdrowia, w tym lekarze, rezydenci i pielęgniarki, złożyło w zeszłym miesiącu pozew, sprzeciwiając się przepisom Departamentu Zdrowia stanu Nowy Jork. Nie pozwalają one na wyłączenie nikogo z obowiązku szczepień ze względów religijnych. 14 września sąd niższej instancji wydał tymczasowy zakaz kwestionowania religijnej motywacji.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul wyraziła zadowolenie z decyzji sądu apelacyjnego.

„W pierwszym dniu urzędowania zobowiązałam się jako gubernator do walki z pandemią i podjęcia odważnych działań w celu ochrony zdrowia wszystkich nowojorczyków. Pochwalam orzeczenie (sądu) II Okręgu, potwierdzające nasz po raz pierwszy wprowadzony w kraju obowiązek szczepień, i będę wciąż robić wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo nowojorczykom” – oświadczyła Hochul.

W opinii stanowego Departamentu Zdrowia, jeszcze przed orzeczeniem sądu apelacyjnego zwolnienia z obowiązku szczepień ze względów religijnych przyznano w Nowym Jorku bez mała 16 000 pracowników.

Zastępca dyrektora ds. komunikacji w departamencie Jeffrey Hammond określił liczbę pracowników, chcących z tego skorzystać, na 15 844. Należy do nich część personelu szpitali, domów opieki, domów dla seniorów, certyfikowanych agencji zdrowia domowego (CHHA), licencjonowanych agencji opieki domowej (LHCSA) oraz placówek hospicyjnych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl