El. MŚ 2022. Polacy nie dali się Anglikom! Remis po dobrej grze

Piłkarska reprezentacja Polski zremisowała z Anglią 1:1 w meczu 6 kolejki eliminacji MŚ 2022 grupy I strefy europejskiej. Gola na wagę punktu biało-czerwoni zdobyli już w doliczonym czasie gry drugiej połowy. Cieszy również dużo lepsza boiskowa postawa drużyny narodowej niż w meczach z Albanią i San Marino.

Polacy do starcia z Anglikami przystępowali po dwóch wygranych spotkaniach z Albanią i San Marino, w których – delikatnie mówiąc – nie zachwycili swoją dyspozycją. Z kolei wicemistrzowie Europy mogli pochwalić się zdobyciem kompletu 15 punktów w 5 spotkaniach, tracąc po drodze zaledwie jednego gola – w meczu … z Polską na Wembley.

Biało-czerwoni, grający przy komplecie publiczności na Stadionie Narodowym, rozpoczęli mecz mocno zmotywowani, bez kompleksów wobec wyżej notowanych rywali. Już w 7. minucie po zagraniu z rzutu rożnego Jakuba Modera uderzyć na bramkę gości próbował Kamil Glik, jednak angielscy piłkarze zdołali wybić piłkę poza własne pole karne. W 14. minucie Robert Lewandowski zagrał w pole karne do Modera, jednak z uderzeniem gracza Brighton poradził sobie Jordan Pickford. W 29. minucie Karol Linetty zagrał górne podanie w szesnastkę do Lewandowskiego, jednak snajper Bayernu Monachium nie zdołał przelobować bramkarza rywali. Tuż po gwizdku kończącym pierwszą połowę spotkania na murawie doszło do awantury pomiędzy zawodnikami obu drużyn. Ostatecznie sędzia ukarał w tej sytuacji Kamila Glika i Harry’ego Maguire’a.

Chwilę po rozpoczęciu drugiej części gry groźnie zaatakowali Anglicy. Na indywidualną akcję zdecydował się Jack Grealish, który wbiegł w pole karne i próbował dograć futbolówkę do swoich kolegów w polu bramkowym, jednak zrobił to nieskutecznie. W 53. minucie po złym wybiciu przez Polaków do piłki doszedł Kalvin Phillips i uderzył z dalszej odległości, jednak dobrze ustawiony Wojciech Szczęsny nie dał się zaskoczyć. W 60. minucie z rzutu wolnego w pole karne biało-czerwonych centrował Luke Shaw, po główce Maguire’a piłka odbiła się od słupka i wyszła w pole, jednak chwilę później arbiter odgwizdał pozycję spaloną jednego z graczy wicemistrzów Europy. W odpowiedzi na samotny rajd zdecydował się Tymoteusz Puchacz, który wszedł w pole karne gości i oddał strzał, jednak niecelny. W 72. minucie błąd popełnił Jakub Moder, który zagrał wprost pod nogi Declana Rice’a. Chwilę później futbolówka trafiła do Harry’ego Kane’a, który będąc na 30 metrze od bramki Szczęsnego uderzył bez zastanowienia i zupełnie zaskoczył Szczęsnego. W tej sytuacji biernie zachowali się polscy pomocnicy, nie atakując napastnika Tottenhamu, jednak wydaje się, że i golkiper Juventusu mógł zrobić coś więcej, aby zapobiec utracie gola.

Polacy po stracie bramki nie podłamali się, tylko szukali okazji do wyrównania wyniku meczu. W 88 minucie. Robert Lewandowski świetnie zgasił piłkę po dalekim zagraniu od Jana Bednarka, zszedł do środka i uderzył technicznie, jednak wysoko ponad poprzeczką. Kolejna próba polskich piłkarzy okazała się już jednak skuteczna. Zaczęło się od Modera, który zwodem ośmieszył Kyle’a Walkera wbiegł w pole karne i zagrał w kierunku kolegów. Futbolówkę źle wybił Stones, wprost pod nogi Linetty’ego. Ten oddał strzał, który został zablokowany. Piłka trafiła do Lewandowskiego, który miękko wrzucił na piąty metr lewą nogą, a tam skuteczną główką popisał się rezerwowy w tym spotkaniu Damian Szymański. Ta akcja dała nam cenny punkt.

Po sześciu rozegranych spotkaniach biało-czerwoni zajmują trzecie miejsce w tabeli swojej grupy eliminacyjnej z dorobkiem 11 punktów. Liderem stawki są Anglicy z 16 punktami. Kolejny mecz kwalifikacyjny reprezentacja Polski rozegra 9 października. Podopieczni trenera Paulo Sousy podejmą na własnym terenie San Marino.