ME siatkarzy 2021. Piąte zwycięstwo Polaków w turnieju. Wygrana z Ukrainą na zakończenie fazy grupowej

Siatkarska reprezentacja Polski z kompletem zwycięstw zakończyła zmagania w fazie grupowej Mistrzostw Europy. W ostatnim spotkaniu grupowym biało-czerwoni bez straty seta pokonali reprezentację Ukrainy.

Polacy przed meczem z Ukrainą mieli świadomość, że wygrana zapewni im pierwsze miejsce w grupie. Ukraińcy przed starciem z biało-czerwonymi mieli na koncie trzy wygrane (z Grecją, Belgią i Portugalią) oraz jedną porażkę (z Serbią).

Od początku pierwszej partii przewagę zaczęli budować polscy siatkarze. Oba zespoły popełniały dużo błędów w polu serwisowym. W kolejnych minutach Ukraina miała problemy również ze skutecznym wykończeniem ataku. W tym elemencie dużo lepiej radzili sobie biało-czerwoni, co pozwoliło na sukcesywne odskakiwanie rywalom z wynikiem. (20:12). Przeciwnicy mieli bardzo duży kłopot z rozczytaniem tego, co zamierza grać nasz rozgrywający. Ostatni punkt w inauguracyjnej odsłonie zdobył atakiem na czystej siatce Bartosz Kurek.

W pierwszych momentach drugiego seta przebudził się ukraiński blok, który dwukrotnie zatrzymywał naszych reprezentantów (3:4). Po dwóch błędach Kamila Semeniuka w ataku rywale prowadzili już 9:6. Na szczęście w tym momencie dwa punkty serwisem wywalczył Piotr Nowakowski i Polacy doprowadzili do remisu. Doszły do tego punkty blokiem Jakuba Kochanowskiego. Swoje na zagrywce zrobił również Wilfredo Leon. Mimo drobnych błędów własnych w końcówce biało-czerwoni nie dali sobie odebrać zwycięstwa w tym secie do 20.

Na wstępie trzeciej odsłony skutecznym serwisem popisał się Kochanowski. Na tym etapie spotkania Fabian Drzyzga chętnie wystawiał krótkie piłki, co w większości przypadków kończyło się powodzeniem. Trener Vital Heynen zrobił sporo roszad w składzie, co potrafili wykorzystać Ukraińcy (16:15). Rywal nie pozwalał naszym siatkarzom na zbudowanie przewagi. Ważnym momentem okazał się as serwisowy Kochanowskiego, dzięki czemu Polska prowadziła 21:19. Przeciwnicy doprowadzili jeszcze do stanu 21:21, jednak na więcej nie pozwolili już mistrzowie świata. Potrójny blok, a później as serwisowy Bartosza Kurka i biało-czerwoni mogli świętować triumf w tym secie i całym spotkaniu.

Podopieczni Vitala Heynena wygrali grupę A z dorobkiem 14 punktów, wyprzedzając Serbię, Ukrainę, Portugalię, Belgię i Grecję.