LM siatkarzy. Dwa zacięte sety, a później dominacja Zenitu – finał bez Resovii

Zawodnicy Asseco Resovii Rzeszów nie powtórzą sukcesu sprzed roku, kiedy to wystąpili w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów. W pojedynku półfinałowym mistrzowie Polski ulegli obrońcom tytułu Zenitowi Kazań 1:3 (25:22, 24:26, 18:25, 21:25).

kibice resoviiZenit Kazań w tegorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów już raz sensacyjnie poległ. Przed własną publicznością rosyjski gigant przegrał z PGE Skrą Bełchatów. W rewanżu udowodnił wielkie ambicje i pewnie awansował do Final Four. Resovia nie tylko chciała pomścić Mariusza Wlazłego i spółkę, ale przede wszystkim zrewanżować się rywalom za porażkę sprzed roku. W finale rozgrywek uległa Zenitowi 0:3.

Trener Asseco Resovii Rzeszów Andrzej KowalSił na równorzędną walkę z przeciwnikiem aktualnym mistrzom Polski wystarczyło jedynie na dwa sety. Premierową partię od dobrej postawy w polu serwisowym rozpoczął Thomas Jaeschke i to przyjezdni byli zmuszeni gonić wynik (3:0). Rzeszowianie nie oddali łatwo prowadzenia. Na pierwszej przerwie technicznej wygrywali 8:6, zaś na kolejnej 16:13, w czym sporą rolę odegrały udane zagrywki Oliega Achrema. Po powrocie na parkiet zablokowani zostali kolejno Bartosz Kurek i Thomas Jaeschke, a na tablicy wyników wyświetlił się rezultat 17:17. Końcówka seta należała do Resovii. Najpierw punkt serwisem wywalczył Russell Holmes, zaś po chwili dwie czapy na siatce dostał Wilfredo Leon (23:19). Podopieczni Andrzeja Kowala nie oddali do końca z trudem wypracowanej przewagi. Po autowej zagrywce Maksima Michajłowa mogli cieszyć się z upragnionego triumfu (25:22).

radoœæ ZenituPo powrocie na boisko gospodarze kontynuowali zwycięski marsz. Na pierwszą przerwę techniczną schodzili z przewagą pięciu oczek (8:3). Później role się odwróciły, a to rzeszowianie przestali radzić sobie z silnymi serwisami rywali. Gdy zrobiło się 13:16, Andrzej Kowal postawił na Nikołaja Penczewa. Zenit przez długi czas utrzymywał trzypunktowy dystans, jednak w decydującym momencie zawiódł. Z rezultatu 20:23 zrobiło się 24:24, co było efektem kolejnego błędu Leona. Dwie ostatnie akcje – mimo zapału miejscowych – padły łupem Rosjan, którzy zdołali doprowadzić do wyrównania stanu meczu (24:26).

Fabian DrzyzgaTrzecia odsłona przyniosła całkowitą dominację gości. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili oni 8:3, zaś na kolejnej 16:9. Siatkarze Władimira Alekno utrzymywali bezpieczną przewagę, którą zdołali dowieźć do samego końca (18:25). W czwartej partii Resovia postawiła już zdecydowanie twardsze warunki. Po autowym serwisie Igora Kobzara to rzeszowianie byli bliżsi doprowadzenia do tie-breaka (16:15). Swojego powrotu na parkiet nie będzie udanie wspominał Thomas Jaeschke, mający problem z przedarciem się przez wysoki blok rywali. Walczył jeszcze Bartosz Kurek, którego próbował wesprzeć Russell Holmes. Mistrzom Polski nie udało się jednak odmienić losów rywalizacji i ostatecznie polegli 21:25.

W drugim dzisiejszym pojedynku Cucine Lube Banca Marche Civitanova została rozbita przez Trentino Volley. Spotkanie zakończyło się rezultatem 0:3 (19:25, 20:25, 18:25).