Puchar CEV. Finał nie dla ZAKSY

Popełniane błędy i brak skuteczności w ataku uniemożliwiły awans drużynie Zaksy Kędzierzyn-Koźle do finału Pucharu CEV. Zawodnicy z Opolszczyzny przegrali rewanżowe spotkanie z Trentino Volley 1:3 (17:25, 25:23, 22:25, 18:25) i tym samym pożegnali z rozgrywkami.

I set

Pierwsza partia dla gości z Kędzierzyna-Koźla była bardzo zła. Dużo własnych niewymuszonych błędów, szczególnie na zagrywce pozwoliło ekipie z Trydentu kontrolować grę. Polacy byli nieskuteczni w ataku, co skrzętnie wykorzystywali gospodarze punktując Zakse. W kluczowym momencie były tylko dwa punkty przewagi gospodarzy (12:10) i wydawało się, że podopieczni Sebastiana Świderskiego dojdą przeciwnika. Wtedy jednak do gry wzięli się Matej Kazijski do spółki ze znakomitym Martinem Nemecem. Ostatecznie pierwszego seta wygrało Trentino 25:17.

II set

Wynik w pierwszym secie nie zwiastował niczego dobrego dla Zaksy. W formie był Kazijski, który niemiłosiernie bił na zagrywce w naszych zawodników (10:7). W ekipie polskiej niebyło widać lidera, co skutkowało brakiem przełamania z naszej strony (16:12). Przy tak bardzo niekorzystnym wyniku przebudził się Nimir Abdel-Aziz. Holenderski rozgrywający przypomniał sobie o tym, że potrafi skutecznie serwować. Dzięki jego świetnej grze Zaksa zdobyła 5, a Trentino tylko 1 punkt. W ataku uaktywnił się Kay van Dijk i zakończył tę odsłonę znakomitym atakiem (23:25). Finał znów był bardziej realny.

III set

Po słabej dyspozycji Filippo Lanzy w drugim secie nie było najmniejszego śladu w kolejnej odsłonie. Włoski przyjmujący w dużej mierze przyczynił się do zbudowanej na początku przewagi (6:1). Rozpędzona Zaksa nie stanęła i od razu zabrała się za odrabianie strat. W efekcie to kędzierzynianie schodzili na drugą przerwę techniczną z przewagą dwóch oczek (14:16). Świetnie w tym fragmencie gry radził sobie Lucas Loh, który kończył wiele piłek granych na niego. Z czasem jego skuteczność prysła, a wraz z nią marzenia o wyjściu na prowadzenie w całym meczu. Włosi znów znakomicie przyjmowali i znów wszystko kończyli. Partia zakończyła się ich zwycięstwem do 22.

IV set

Szarpał rozegraniem w czwartej odsłonie rozgrywający gospodarzy Łukasz Żygadło. Niedokładna gra etatowego rozgrywającego reprezentacji Polski poskutkowała dobrą grą z drugiej strony siatki i nadzieją na rozegranie tie-break’a. Radostin Stojczew znalazł rozwiązanie i w zamian za Żygadłę na parkiet posłał Simone Giannellego. Ta roszada stała się kluczowa w końcowym rozrachunku tego seta. Znów uaktywnił się Kazijski, który nękał zagrywką przyjmujących Zaksy. Przy wyniku 21:14 stało się jasne, że finał odjechał w nieosiągalną sfere. Podopieczni Sebastiana Świderskiego zdobyli w tej partii jeszcze tylko cztery oczka i nie pomógł nawet Paweł Zagumny, którego rozegranie miało być zdecydowanie dokładniejsze.