fot. PAP/Łukasz Gągulski

ME siatkarzy 2021. „Biało-Czerwoni” ograli Grecję

W trzecim meczu grupy A mistrzostw Europy reprezentacja prowadzona przez Vitala Heynena pokonała Grecję (3:1). Jest to trzecie zwycięstwo „Biało-Czerwonych” na turnieju rozgrywanym w Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii.


Selekcjoner Vital Heynen zdecydował się na sprawdzenie kilku zawodników rezerwowych. W wyjściowym składzie znaleźli się m.in. Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk czy Łukasz Kaczmarek. W pierwszym secie zdali oni test. Choć początkowo musieli poukładać swoją grę, ostatecznie wygrali 25:15.

W drugiej odsłonie niespodziewanie to Grecy wyszli na prowadzenie (8:5). Później „Biało-Czerwoni” nieco im odskoczyli, ale po kilku słabszych chwilach doszło do remisu (19:19). Mecz się wyrównał, jednak nie na długo. Podopieczni Dimitrisa Andreopulosa zaczęli popełniać błędy, które zaważyły o końcowym rezultacie (25:22).

Kolejna partia była w wykonaniu Polaków pokazem braku koncentracji i braku należytego nastawienia do walki. Już na początku przegrywali 2:6, a różnica punktowa jeszcze bardziej się zwiększyła (5:10). Wprowadzenie Wilfredo Leona na niewiele się zdało, gdyż Grecy odskoczyli na 7:14. Vital Heynen zdecydował się na większe wzmocnienie zespołu, wpuszczając na boisko Fabiana Drzyzgę i Bartosza Kurka. Pozwoliło to zmniejszyć straty (12:15). Mimo to rywalizacji nie udało się już wygrać (20:25).

Trener polskiej kadry na kolejnego seta wystawił dużo mocniejszy skład. „Biało-Czerwoni” zyskali czteropunktowe prowadzenie, które dwukrotnie roztrwonili. Rywale nie zamierzali się poddawać, co zaowocowało doprowadzeniem do stanu 19:20. Później bardzo dobrze wyglądał Aleksander Śliwka. Najpierw popisał się on pojedynczym blokiem, a następnie skutecznie wykończył atak. Podopieczni Heynena dwukrotnie mieli piłkę meczową. Drugi „meczbol” mocnym uderzeniem wykorzystał Leon, zapewniając swojej drużynie zwycięstwo 3:1.

Teraz Polacy w poniedziałek o godz. 20.30 zmierzą się z Belgią.

***

Polska – Grecja 3:1
(25:15, 25:22, 20:25, 26:24)

Polska: Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero) Fabian Drzyzga, Bartosz Kurek, Jakub Kochanowski, Tomasz Fornal.

Grecja: Georgios Papalexiou, Georgios Petreas, Stavros Kasampalis, Charalampos Andreopoulos, Dimitros Mouchlias, Athanasios Protopsaltis, Menelaos Kokkinakis (libero) oraz Konstantin Stivachtis, Theodoros Voulkidis, Alexandros Raptis, Dimitros Zisis (libero).

Sport.RIRM

 

drukuj