MŚ U-19 siatkarzy. Polacy mistrzami świata!

Reprezentanci Polski w siatkówce wywalczyli złoty medal podczas rozgrywanych w Teheranie mistrzostw świata do lat 19. „Biało-Czerwoni” w finale pokonali Bułgarię 3:0 (25:20, 25:19, 25:19).

Podopieczni Michała Bąkiewicza podczas turnieju w Iranie prezentowali się znakomicie. W półfinale pokonali gospodarzy 3:1 (26:24, 25:23, 23:25, 25:20). Był to jedyny set stracony przez „Biało-Czerwonych” w trakcie tegorocznych mistrzostw świata. Do finału podchodzili więc pewni swego. Tam zmierzyli się z Bułgarami.

Polacy od początku narzucili swoje warunki gry. Pewnie atakowali Piotr Śliwka oraz Tytus Nowik i to oni zapewnili wygraną w pierwszym secie (25:20). Druga partia rozpoczęła się nieco gorzej. Przy stanie 5:7 selekcjoner poprosił o przerwę, po której jego siatkarze się odblokowali. Z czasem zyskali trzypunktową przewagę. Była ona stopniowo powiększana, a kiedy malała trener skutecznie reagował. Ostatecznie druga część spotkania zakończyła się wygraną 25:19.

Trzecia odsłona była dopięciem formalności. Zawodnicy Michała Bąkiewicza szybko zdominowali rywali, doprowadzając do rezultatu 7:1. Później musieli przełamać dłuższy moment słabości, w czasie którego Bułgarzy zniwelowali straty na 9:7. Polacy przy tym wyniku zażegnali kryzys i nie pozwolili na większą niż dwupunktową różnicę. Ostatnie „oczko” w meczu zapewnił „Biało-Czerwonym” pewny blok.

Jest to drugi złoty medal mistrzostw świata do lat 19 zdobyty przez polskich siatkarzy. Pierwszy został zdobyty w 2015 roku. Łącznie w dorobku mają cztery „krążki” z tej imprezy. Wcześniej, w 1999 i 2013 roku, zdobywali brąz.

Tytuł najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Tytus Nowik. W drużynie marzeń znaleźli się Kamil Szymendera, Jakub Majchrzak oraz Jakub Hawryluk.