fot. pixabay.com

Przedsiębiorcy protestowali przed kancelarią premiera

Mali i średni przedsiębiorcy nieobjęci pomocą państwa protestowali przed kancelarią premiera. Jak mówili, poprzez obostrzenia wciąż ponoszą straty, a rząd nie realizuje obietnic o poszerzeniu pomocy. Opozycja żąda rozpoczęcia prac Sejmu nad ustawą o odszkodowaniach dla firm.    

Na początku lutego wicepremier Jarosław Gowin obiecał przedsiębiorcom rozpoczęcie prac nad włączeniem do tarcz pomocowych firm ze spadkiem obrotów o co najmniej 70 proc., bez względu na kody PKD. O to od dawna apelował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Jest około 660 PKD. W tej chwili rekompensaty otrzymać ma około 60. Widzimy, jaka to jest skala – wskazał Adam Abramowicz.

Rezultatów zapowiedzi nie widać, a przedsiębiorcy pozbawieni pomocy liczą straty. Część zmuszona jest zamykać firmy. Pomoc w ramach kodów PKD nie obejmuje np. sklepików szkolnych, które mogą pracować, ale w zamkniętych szkołach nie sprzedadzą towaru. Zakłady krawieckie po zamknięciu branży weselnej straciły zamówienia na suknie ślubne. Rząd nie chce poszerzać swojej pomocy – mówili przedsiębiorcy protestujący we wtorek przed kancelarią premiera.

Przedsiębiorcy, którzy często nic nie zarabiają, zmuszeni są płacić składki ZUS, czynsze i wynagrodzenia. Wsparcie nie trafiło też do części firm z branż, którym pomoc przysługuje. Biznesy założone na początku ubiegłego roku dopiero od miesiąca mają możliwość wykazania spadku obrotów.

– Ja pomoc otrzymałam od lutego, natomiast ciągle jest nieuregulowana jesień – całe trzy miesiące z jesieni. Poza tym wspieram wszystkich, którzy pomocy nie dostali – mówiła właścicielka baru.

Na złą sytuację firm z branży organizującej imprezy wskazywała Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Pomoc z tarcz pozwala na pokrycie średnio 28 proc. strat.

„Aż 35 proc. firm nie ma zakontraktowanych na razie żadnych projektów na 2021 r. (…) 38 proc. firm rozważa zawieszenie lub zamknięcie działalności” – przekazała Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Według poseł Katarzyny Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej pomoc nie może być warunkowana.

– Jeżeli nie zamykano firm według PKD, to nie powinno się udzielać pomocy według PKD. Zresztą – to jest bzdura – oceniła Katarzyna Lubnauer.

Polityk dodała, że przedsiębiorcy muszą mieć możliwość starania się o odszkodowania od państwa za skutki decyzji obostrzeniowych. Sejm zwleka z procedowaniem projektu przyjętego przez Senat.

– Pani marszałek Witek wybiórczo potraktowała przesyłkę z Senatu. Dostała w jednej kopercie dwie ustawy: jedną sądowniczą, drugą odszkodowawczą. Odszkodowawcza trafiła do zamrażarki, bo jest niewygodna dla władzy – zauważył Artur Dziambor, poseł Konfederacji.

Konfederacja domaga się zakończenia lockdownu. Sytuacja pandemiczna uniemożliwia zniesienie ograniczeń – zaznaczył Mariusz Kękuś, ekonomista.

– One są konieczne. Pierwsze dane już pokazują, że tam gdzie na początku wprowadzono obostrzenia – mówimy tutaj o Warmii i Mazurach – zaczyna się to zmieniać na lepsze. Dobrze, żebyśmy poszli w tym kierunku – powiedział Mariusz Kękuś.

Według ekonomisty Wojciecha Gnata poszerzanie pomocy musi być rozważne.

– Sytuacja budżetowa jest bardzo dynamiczna. Duża odpowiedzialność spoczywa na Ministerstwie Finansów. Przedsiębiorcy dostali już naprawdę dużą pomoc wyróżniającą się na tle innych państw europejskich – zwracał uwagę Wojciech Gnat.

W czwartek z przedstawicielami branż: eventowej i gastronomicznej spotka się wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Ze względu na możliwość pogłębienia lockdownu pomoc państwa może ulec zmianie.

– Będziemy rozmawiali o dodatkowych rozwiązaniach. Cały ostatni weekend poświęciłam na analizę instrumentów pomocowych ze strony budżetu państwa, jakie moglibyśmy skierować do branż, które są w stałym lockdownie i zdajemy sobie sprawę z ich trudnej sytuacji – przekonywała w TVP Olga Semeniuk.

Wskutek trzeciej fali pandemii obostrzenia przywrócono w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. Zamknięcie hoteli, basenów czy teatrów obowiązywać ma przynajmniej do 28 marca.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl