Koronawirus obecny w Azji, Europie, Ameryce i Afryce

Koronawirus dotknął już kilkadziesiąt państw świata. Jest nie tylko w Azji i Europie, ale także w Ameryce i w Afryce. Władze państw wprowadzają restrykcje i ograniczenia, które mają pomóc zatrzymać epidemię. 

Z dnia na dzień koronawirus coraz bardziej daje o sobie znać. Hiszpania to jeden z najbardziej dotkniętych epidemią krajów świata. Wskutek choroby zmarło tam 600 osób, prawie 14 tysięcy jest zakażonych. Król zaapelował do obywateli o jedność i solidarność.  

– Ten kryzys jest przejściowy, nawias w naszym życiu. Wrócimy do normalności. Bez wątpienia zrobimy to wcześniej niż później, jeśli nie obniżymy czujności, jeśli wszyscy się zjednoczymy i będziemy współpracować – powiedział król Hiszpanii Filip VI.

W Portugalii zakażonych jest blisko 650 osób. Jedna osoba zmarła. Prezydent ogłosił stan wyjątkowy. Na terenie całego kraju zacznie on obowiązywać od 2 kwietnia.

– To wciąż długa ścieżka, jest trudna i niewdzięczna, ale nawet przez chwilę nie wątpię, że wygramy ją najlepiej, jak potrafimy – podkreślił prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.

We Francji zaczyna brakować maseczek nie tylko w aptekach, ale i w szpitalach dla personelu medycznego. Rząd uruchamia rezerwy strategiczne. Od wtorku obowiązuje zakaz opuszczania domu.

Wydawało nam się konieczne, aby wprowadzić w życie to, czego dowiedzieliśmy się na temat kryzysu w ciągu tych trzech miesięcy. Ramy, które zostały ustanowione w trybie pilnym, podlegają politycznym decyzjom, są przejrzyste zarówno dla parlamentu, jak i dla Francuzów –  zaznaczył premier Francji Eduard Philippe.

W Wielkiej Brytanii zakażonych jest ponad 2 620 osób. Ponad sto zmarło. Od jutra wszystkie szkoły zostaną zamknięte. Rząd przedstawił także specjalny projekt ustawy do walki z koronawirusem. Przewiduje on m.in. przyznanie policji i urzędnikom imigracyjnym prawa do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego.

Zawsze mówiliśmy, że we właściwym czasie podejmiemy właściwe działania. Tak właśnie zrobiliśmy. Myślę, że wielu ludzi podejmuje heroiczny wysiłek, aby zastosować się do rad, które daliśmy wskazał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

W szybkim tempie rosną także statystyki koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Zakażonych Covid-19 jest ponad 8,5 tys. osób. Zmarło co najmniej 140. Prezydent kraju Donald Trump podpisał pakiet pomocowy. Przewiduje on m.in. darmowe testy i płatny 10-dniowy urlop chorobowy dla niektórych zakażonych pracowników.

To niewidzialny wróg, który zawsze uważany jest za najtwardszego wroga,  ale pokonamy niewidzialnego wroga. Myślę, że zrobimy to jeszcze szybciej, niż się spodziewaliśmy i będzie to całkowite zwycięstwo – ocenił prezydent USA Donald Trump.

W Niemczech narażonych jest ponad 11 tysięcy osób. W kraju  oprócz sklepów spożywczych, zamknięte jest większość lokali. Poza tym nie wprowadzono żadnych restrykcyjnych obostrzeń. Mieszkańcy mogą bez przeszkód opuszczać swoje domy.

To poważna sprawa, weź to na poważnie!  Od czasów II wojny światowej nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna – podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Dyrektor generalny WHO wezwał wszystkie kraje do kompleksowych działań, bo jak zaznaczył, tylko w ten sposób będzie można spowolnić łańcuch rozprzestrzeniania się epidemii.

Nie zakładaj, że nie wpłynie to na twoją społeczność, przygotuj się tak, jak tylko możesz. Nie zakładaj, że nie zostaniesz zainfekowany, przygotuj się, jakbyś był – zaapelował dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom.

Pierwsze ofiary koronawirusa odnotowano w Pakistanie. Tam zarażonych jest ponad 295 osób. W Bangladeszu zakażonych jest 14 osób. Jedna zmarła. Pierwszy zgon odnotowano także w Burkina Faso. Cały czas trwają prace nad szczepionką, która pomogłaby zatrzymać epidemię.

TV Trwam News

drukuj