fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna: W środę skontrolowano 61 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 53,3 tys. na granicy wewnętrznej

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w środę skontrolowano 61 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 53,3 tys. na granicy wewnętrznej – poinformowała Straż Graniczna.

Jak podała SG na Twitterze, decyzją ministra zdrowia osoby przyjeżdżające do Polski zwolnione z obowiązkowej kwarantanny nie muszą wypełniać karty lokalizacyjnej podczas kontroli granicznej.

SG poinformowała, że czas oczekiwania na przekroczenie granicy z Niemcami na przejściach w Jędrzychowicach i w Świecku wynosi 6 godzin, na przejściu w Olszynie 15 godzin, w Kołbaskowie 8 godzin, w Gubinie 10 godzin, w Słubicach 2,5 godziny, natomiast w Kostrzynie nad Odrą 4 godziny.

Z kolei w Zgorzelcu, Krajniku Dolnym, Świnoujściu-Garz ruch odbywa się na bieżąco.

SG przekazała też dane dot. liczby osób odprawianych na granicach. W środę skontrolowano 61 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 53,3. tys. na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą i na granicach morskich i lotniskowych).

Od niedzieli wprowadzono ograniczenia w ruchu granicznym. Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe.

Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych w sobotę w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi do 28 marca obowiązuje zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

Zawieszony do odwołania został również ruch na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą, Białorusią, a na niektórych z nich ograniczony.

Również do odwołania ograniczony został ruch na niektórych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Kontrola graniczna została tam przywrócona do 24 marca.

Do Polski mogą wjechać obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Polscy obywatele, którzy wracają do kraju są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową; kwarantanny nie muszą odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl