fot. flickr.com

Handlowa „Solidarność” apeluje o większą ochronę pracowników handlu przed koronawirus

Handlowa „Solidarność” apeluje do rządu o większą ochronę pracowników handlu przed zagrożeniem, jakie niesie koronawirus. Dotychczasowe rozwiązania okazują się niewystarczające.

Choć szereg butików i galerii zostało zamkniętych w obawie przed koronawirusem, to swoją pracę w placówkach handlowych w dalszym ciągu świadczy ponad milion pracowników. Chodzi o wielkopowierzchniowe sklepy spożywcze czy te z artykułami budowlanymi, gdzie klientów nie brakuje.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni o tych pracowników. oni są bardzo narażeni na ewentualne zakażenie się koronawirusem – podkreślił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Obawy są uzasadnione, gdyż wielu pracodawców – jak zaznaczył przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” – nie  wprowadziło żadnych środków ochronnych. Pracownicy obawiają się o swoje zdrowie i życie.

– Są przerażeni tym, co się dzieje, ponieważ klienci niejednokrotnie nie zwracają uwagi nawet na odległość. Jak pracownicy zwracali im uwagę, to mieli pretensję: „Jest pan niegrzeczny”, itd. – mówił Alfred Bujara.

Stąd apel do rządzących o wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów. Chodzi o liczbę osób przebywających w sklepach w danym momencie.

– W małym sklepiku, żeby mogło przebywać 5 osób, w średnich sklepach, dyskontach 20, a w dużych sklepach 50 osób, żeby mogło jednorazowo przebywać – wskazał.

Kolejny postulat dotyczy czasu pracy i wynagrodzenia.

– Skrócić czas pracy do 6 godzin, przy zachowaniu wynagrodzenia. Jest propozycja, żeby pracownicy mogli przyjść w niedzielę i przygotować, dotowarować sklep na poniedziałek. Chcemy, aby ten czas pracy w niedzielę mógł się odbywać do 4 godzin, oczywiście z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za 8 godzin – mówił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Zmiany te mają na celu nie tylko ochronę pracowników, ale także dostawców i klientów. Stąd szczególny apel płynie także w kierunku pracodawców, aby ci w tym trudnym czasie kierowali się głównie dobrem społeczeństwa, a nie tylko i wyłącznie własnym zyskiem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl