fot. Thinkstockphotos.com

Ks. bp A. Przybylski w Radiu Maryja: Narzędzia do odnowienia relacji z Bogiem i drugim człowiekiem – modlitwa, post, jałmużna – zawsze muszą być razem. Jak Trójca Święta

Potrzebujemy pewnych narzędzi, metod, tak jak potrzebujemy środków lokomocji, żeby dojechać gdzieś do celu. Modlitwa, post, jałmużna to właśnie takie narzędzia do odnowienia relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Te trzy rzeczy, jak Trójca Święta, zawsze muszą być razem – wskazał ks. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. W Kościele głowy wiernych posypywane są popiołem, a kapłan wypowiada słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

– Podsumowaniem wszystkich praktyk, do których wzywa nas dziś Biblia, jest życie na nowo, odrodzenie się w Panu Bogu – mówił ks. bp Andrzej Przybylski.

Przypomina o tym także Ojciec Święty w wystosowanym na Wielki Post orędziu. „Spójrz na rozpostarte ramiona ukrzyżowanego Chrystusa, pozwól się zbawiać zawsze na nowo” – to fragment słów, jakie skierował papież Franciszek do wiernych. [czytaj więcej] 

– Razem ze św. Pawłem wzywa, żebyśmy pojednali się z Bogiem. Daje nawet przestrogę, że jest to kolejna szansa, którą daje nam Pan Bóg, bo to kolejny Wielki Post w naszym życiu, kolejne zaproszenie do nawrócenia (…). Wchodzę w Wielki Post najpierw z przekonaniem: to kolejna szansa, którą trzeba wykorzystać właśnie po to, żeby odnowić. Odnowić to, co się zmęczyło, zeszło z dobrej drogi, co zepsuło się w mojej relacji z Panem Bogiem, w relacjach z drugim – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Gość Radia Maryja podkreślał, że modlitwa, post, jałmużna to narzędzia do odnowienia relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem.

– Potrzebujemy pewnych narzędzi, metod, tak jak potrzebujemy środków lokomocji, żeby dojechać gdzieś do celu. Modlitwa, post, jałmużna to właśnie takie narzędzia. Bardzo ważne, żeby wzlecieć ku Niebu, pojednać się z Bogiem. W teologii duchowości często były porównania do ptaka, który ma wzlecieć w górę. Po pierwsze, taki ptak nie może być za ciężki. Wyobraźmy sobie ptaka obciążonego różnymi rzeczami albo wagą swojego ciała. Post służy nam ku temu, żebyśmy nie byli obciążeni sprawami tego świata i żebyśmy pozdejmowali ze swojego garbu oraz z drogi w stronę Pana Boga – rzeczy zupełnie niepotrzebne i obciążające. Druga sprawa, żeby wzlecieć do Pana Boga – potrzebuję dwóch skrzydeł. Pierwsze skrzydło to modlitwa, myślenie o Bogu, refleksja, kontemplacja (…). Drugim skrzydłem jest jałmużna, miłość, myślenie o drugich – powiedział ksiądz biskup.

Ks. bp Andrzej Przybylski akcentował w „Aktualnościach dnia”, że te trzy rzeczy: modlitwa, post, jałmużna – jak Trójca Święta, zawsze muszą być razem.

– Diabeł wodzi nas po skrajnościach. Nie wyobrażam sobie tylko pościć, umartwiać się, bo „po co mamy się odciążać, co mamy zrobić z tym, z czego zrezygnujemy?”. Rezygnujemy po to, żeby dać drugim, bo oni tego nie mają. Podzielić się, nie myśleć o poście tylko w kontekście siebie, samodoskonałości własnej. Post mocno jest związany z jałmużną, ponieważ jest myśleniem o drugich. Pamiętam jako rektor seminarium, jak kiedyś dostaliśmy w seminarium drobną sumę pieniędzy od sióstr klauzurowych z Francji. Pisały w liście, że odmówiły sobie w Poście jednego dania podczas obiadu. Odmówiły nie dlatego, żeby zaoszczędzić dla swojej wspólnoty, tylko żeby podzielić się z drugimi (…). Te trzy rzeczy, jak trzy osoby Boskie w praktyce Wielkiego Postu są nam potrzebne nierozłącznie (…). To wszystko jest po to, abyśmy pojednali się z Bogiem i wznieśli się do Niego – wskazał.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej mówił, że przestrzeni praktyk postu, modlitwy i jałmużny jest wiele.

– Dzisiaj w nowożytnej epoce dużo mówimy, że musimy przestać myśleć o poście w kategoriach np. mięsa, a bardziej choćby mądrego używania mediów, internetu. Nie mówię, że w ogóle trzeba to wyłączyć, bo to jest potrzebne, natomiast korzystać mądrze, np. z mediów katolickich a nie jakichkolwiek; z informacji sprawdzonych i budujących mnie a nie rujnujących mnie i moje relacje z drugimi – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Pierwszym myśleniem o wszelkich praktykach Postu jest Msza św. W niej, jak w pigułce są trzy praktyki, a więc modlitwa, post i jałmużna – akcentował ksiądz biskup.

– Nie ma lepszej, owocniejszej modlitwy, niż modlitwa podczas Mszy świętej. Nie ma innego ćwiczenia, które pokazuje nam, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale Chlebem Niebieskim jak Komunia Święta, codzienne jej przyjmowanie. Nie ma większej szkoły miłości niż uczenie się od Jezusa podczas każdej Mszy św., patrzenie na Boga, który łamie siebie, aby rozdać siebie całkowicie nam wszystkim, którzy jesteśmy na Mszy św. (…). Może warto byłoby w Wielkim Poście, snując różne pomysły na modlitwę, na post, na jałmużnę, zacząć od podstawowego pytania: może źródłem wszystkiego dla mnie w tym Poście będzie Msza św.? I to nie tylko niedzielna, ale każdego dnia? – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Cała rozmowa z ks. bp. Andrzejem Przybylskim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl