fot. PAP/EPA

Hiszpania: objęci kwarantanną na Teneryfie polscy turyści czują się dobrze

Objęci kwarantanną turyści, w tym Polacy, przebywający w hotelu Costa Adeje na Teneryfie czują się dobrze – poinformowała w środę rzecznik ds. zdrowia Wysp Kanaryjskich. W Madrycie i w Barcelonie odnotowano nowe przypadki zachorowań na Covid-19, w całej Hiszpanii jest ich 11.

Wszyscy goście, około tysiąca osób różnych narodowości, w tym turyści z Polski przebywający na wypoczynku w czterogwiazdkowym hotelu H10 Costa Adeje Palace na Teneryfie znajdują się w dobrym stanie i są pod opieką lekarską – zapewniła w rozmowie telefonicznej rzecznik ds. zdrowia lokalnego rządu Wysp Kanaryjskich Veronica Martinez.

Władze Hiszpanii nie podały dotąd, ilu dokładnie Polaków pozostaje w hotelu. Z kolei wiceprezes polskiego biura podróży Itaka Piotr Henicz poinformował, że w hotelu na Teneryfie, objętym kwarantanną, jest sześciu klientów biura.

Do tej pory u czterech gości hotelu pochodzących z Włoch – lekarza i jego żony oraz dwóch innych, z którymi blisko przebywali – stwierdzono obecność koronawirusa. Zostali oni przewiezieni do lokalnego szpitala. Nie wykazują groźnych symptomów choroby – dodała Martinez.

Goście nie muszą przebywać zamknięci w pokojach, mogą poruszać się po hotelu i spacerować po przyhotelowych ogrodach. Tylko w przypadku wystąpienia gorączki zaleca im się pozostanie w pokojach. Jak powiedział agencji Reutera w środę wyższy urzędnik rządu Wysp Kanaryjskich, turyści pozostaną w izolacji przez 14 dni.

Hotel ściśle współpracuje ze służbami sanitarnymi i wdraża procedury przewidziane w takich sytuacjach, to jest  poddanie przymusowej kwarantannie podejrzanych o infekcję, w tym wypadku dotyczy to 890 turystów oraz personelu hotelowego – poinformowały źródła w sieci hotelowej H10. – Wszyscy goście przechodzą testy na obecność koronawirusa.

Hotel przekazał w komunikacie, że pozostanie zamknięty dla nowych turystów do 15 marca.

„Wszystkim klientom, którzy mieli zarezerwowany w tym czasie pobyt, zostaną zaproponowane inne hotele tej samej sieci na Teneryfie” – głosi oświadczenie.

W środę wykryto też drugi przypadek koronawirusa w Madrycie i następny, także drugi, w Barcelonie. Chorzy to młodzi mężczyźni w wieku 24 i 22 lat, którzy niedawno podróżowali do północnych Włoch.

Łącznie w Hiszpanii potwierdzono do tej pory 11 przypadków Covid-19, dziewięć osób pozostaje w szpitalach, zaś dwie, po przebyciu kwarantanny, zostały wyleczone. Ponad 80 osób jest obecnie poddawana badaniom na obecność koronawirusa.

W związku z nowymi przypadkami infekcji w ciągu ostatnich 48 godzin, rząd Hiszpanii podniósł ryzyko zachorowań na koronawirusa z „niskiego” na „średnie”.

Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa podkreślił, że do tej pory wszystkie przypadki zachorowań pochodzą „z importu”, zaznaczył, że jak dotąd nie stwierdzono żadnego źródła infekcji wewnątrz tego kraju.

PAP

drukuj