Trzy punkty w debiucie Jana Kociana

Pogoń Szczecin pod wodzą nowego szkoleniowca, Jana Kociana, pokonała 2:1 Cracovię w meczu 13. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Bohaterem Portowców został zdobywca dwóch bramek, Japończyk Tayuka Murayama. Dzięki tej wygranej zespół ze Szczecina awansował na 7. pozycję w tabeli.

Włodarze Pogoni przed spotkaniem z Cracovią zdecydowali się przeprowadzić roszadę na stanowisku trenera. Na taką decyzję z pewnością miała wpływ porażka 0:5, jaką tydzień temu Portowcy doznali w Białymstoku. Nowym szkoleniowcem drużyny został były opiekun Ruchu Chorzów – Jan Kocian. O ekipie z Krakowa zrobiło się ostatnio głośno, niestety nie ze względu na wyniki, lecz poprzez podejrzenie o stosowanie dopingu przez Dawida Nowaka. Oba zespoły miały więc motywację do tego, by zdobyć trzy punkty w dobrym stylu i przynajmniej na chwilę zapomnieć o bieżących problemach.

W pierwszej połowie spotkania grę prowadziła Cracovia. Z przewagi gości nic jednak nie wynikało. Groźne kontry przeprowadzała za to Pogoń. Po jednej z takich akcji, w 26. minucie gry, i uderzeniu Murayamy piłka trafiła w poprzeczkę. Do przerwy kibice nie zobaczyli goli.

W drugiej części spotkania pierwszą groźniejszą okazję stworzyli sobie gracze z Krakowa. W 58. minucie w sytuacji sam na sam z Janukiewiczem znalazł się Dariusz Zjawiński, ale uderzył prosto w bramkarza gospodarzy. Chwilę później padła bramka dla Portowców. W roli głównej wystąpił Murayama, który minął obrońcę Cracovii i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Kolejne minuty to próby doprowadzenia do remisu przez zawodników Pasów, ale w bramce Pogoni dobrze spisywał się Radosław Janukiewicz. Niewykorzystane okazje zemściły się na piłkarzach z Krakowa w 85. minucie, gdy Murayama dobił strzał Partyka Małeckiego, podwyższając tym samym przewagę gospodarzy do dwóch bramek. Cracovia zdołała zdobyć tylko gola kontaktowego, a dokonał tego w 89. minucie Marcin Budziński.

Pogoń po dzisiejszym triumfie ma w dorobku 19 punktów i zajmuje 7. miejsce w tabeli ekstraklasy. Pasy nadal mają 14 oczek i plasują się na 13. pozycji w tabeli.

Pogoń Szczecin – Cracovia 2:1 (0:0)

Murayama 59′, 85′ –  Budziński 89′

Pogoń: Radosław Janukiewicz – Sebastian Rudol, Wojciech Golla, Hernani, Ricardo Nunes – Maksymilian Rogalski (80′ Mateusz Matras), Rafał Murawski – Patryk Małecki, Takuya Murayama, Dominik Kun (61′ Jakub Bąk) – Łukasz Zwoliński (90+3′ Filip Kozłowski).

Cracovia: Krzysztof Pilarz – Bartosz Rymaniak, Mateusz Żytko, Paweł Jaroszyński – Deleu, Adam Marciniak, Damian Dąbrowski (86′ Bartosz Kapustka), Marcin Budziński, Boubacar Dialiba – Dariusz Zjawiński (58′ Przemysław Kita), Deniss Rakels.

Żółte kartki: Murawski (Pogoń).

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).