PŚ w Kuusamo. Triumf weteranów, słaby występ Polaków

Szwajcar Simon Ammann oraz Japończyk Noriaki Kasai ex aequo zajęli pierwsze miejsce w dzisiejszym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. Niezbyt korzystnie zaprezentowali się reprezentanci Polski. Pod nieobecność Kamila Stocha punkty zdobył tylko Piotr Żyła, który sklasyfikowany został na 24. miejscu. Liderem całego cyklu pozostaje Ammann z dorobkiem 236 punktów.

Do drugich zawodów w Kuusamo przystąpiło sześciu biało-czerwonych. Oprócz Piotra Żyły kwalifikacje pomyślnie przebrnęli również: Dawid Kubacki, Maciej Kot, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun oraz Stefan Hula.

Piotr ¯y³aW pierwszej serii na skoczni Ruka wiał bardzo porywisty wiatr, co miało niemały wpływ na odległości osiągane przez zawodników. Niestety, z trudnymi warunkami nie radzili sobie podopieczni Łukasza Kruczka. Z reprezentantów Polski do drugiej serii zdołał awansować jedynie Piotr Żyła, który skoczył 122,5 metra, co pozwoliło mu zająć 25. lokatę na półmetku rywalizacji. Poza czołową trzydziestką znaleźli się: Kubacki (112. metrów – 38. miejsce), Kot (110. metrów – 40. pozycja), Zniszczoł (104,5 metra – 44. lokata), Biegun (106. metrów – 45. miejsce) oraz Hula (91. metrów – 49. pozycja). Najlepiej w pierwszej serii poradził sobie Noriaki Kasai. 42-letni Japończyk we wspaniałym stylu pofrunął na odległość 145. metrów, tylko dwa metry krócej od rekordu obiektu! Na drugim miejscu sklasyfikowany został Austriak Michael Hayboeck (143,5 metra), zaś na trzeciej pozycji znalazł się Norweg Anders Fannemel (140,5 metra). Groźnie wyglądający upadek przy swojej pierwszej konkursowej próbie zaliczył Andreas Wellinger. Niemiec spadł na zeskok tuż po wyjściu z progu i chociaż nie stracił przytomności, został przetransportowany do szpitala.

Ski Jumping World CupW finałowej rywalizacji Piotr Żyła skoczył przeciętnie. Polak uzyskał odległość 122. metrów i ukończył zawody na 24. pozycji. W swoim drugim skoku znakomicie zaprezentował się Simon Ammann. Zajmujący szóstą lokatę po pierwszej próbie Szwajcar osiągnął aż 144. metry i czekał na to, co zrobią rywale. Czterokrotnego mistrza olimpijskiego nie zdołali wyprzedzić ani Fannemel, ani Hayboeck. Jako ostatni przed szansą na zwycięstwo stanął Kasai. Doświadczony Japończyk tym razem lądował bliżej niż w poprzedniej serii (131,5 metra), ale jego łączna nota pozwoliła mu zrównać się z Ammanem, co oznaczało, iż konkurs w Kuusamo wygrało dwóch zawodników z identycznymi notami. Na najniższym stopniu podium rywalizacji w Finlandii uplasował się Niemiec Severin Freund.

Liderem Pucharu Świata w dalszym ciągu jest Simon Ammann. Szwajcar w dotychczasowych występach zgromadził 236 punktów i o 36 oczek wyprzedza Noriakiego Kasai. Trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje Czech Roman Koudelka (166 punktów). Najwyższej sklasyfikowany reprezentant Polski – Piotr Żyła – zgromadził dotychczas 39 punktów, co przekłada się na 20. lokatę w stawce.