Skoki narciarskie. 40. pucharowe zwycięstwo Stefana Krafta, Kamil Stoch blisko czołowej dziesiątki

Stefan Kraft z 40 zwycięstwem w historii swoich startów w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Austriak dokonał tej sztuki w niedzielnych zawodach w niemieckim Oberstdorfie, pokonując Petera Prevca i Ryoyu Kobayashiego. O czołową dziesiątkę otarł się Kamil Stoch, który ostatecznie ukończył zmagania na 11. pozycji.

W niedzielnym konkursie w Oberstdorfie wzięło udział trzech Polaków. Zabrakło Dawida Kubackiego, który opadł w kwalifikacjach, upadając po swoim skoku.

Do drugiej serii awansowali wszyscy biało-czerwoni. 21 miejsce na półmetku zmagań zajmował Aleksander Zniszczoł po próbie na 204,5 metra. Pozycję wyżej sklasyfikowany został Piotr Żyła, który uzyskał 206 metrów. Kamil Stoch poleciał na odległość 219 metrów, dzięki temu plasował się na dziesiątej pozycji. Liderem po pierwszej serii był Ryoyu Kobayashi, który osiągnął 224 metry. Japończyk wyprzedzał Stefana Krafta (224 metry) oraz zwycięzcę z soboty – Timiego Zajca (222 metry).

W drugiej próbie 200,5 metra skoczył Zniszczoł, który ostatecznie został sklasyfikowany na 23. pozycji. Dwa miejsca wyżej uplasował się Żyła, który poprawił się w stosunku do pierwszego lotu (213,5 metra). Dobrą dyspozycję tego dnia potwierdził Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski osiągnął 221,5 metra, pokazując dużą radość po lądowaniu. Ostatecznie dwukrotny triumfator PŚ zajął 11 miejsce, co oznacza wyrównanie najlepszego swojego wyniku w sezonie. Dużo emocji przyniosła walka o zwycięstwo. Podium skutecznie zaatakował Peter Prevc (224 metry i drugie miejsce w konkursie). 217 metrów pozwoliło natomiast Kraftowi na odniesienie 40 zwycięstwa w historii swoich występów w Pucharze Świata. Austriak w tej klasyfikacji wyprzedził Adama Małysza i … Kamila Stocha, którzy mają w dorobku 39 pucharowych wygranych.

W klasyfikacji generalnej PŚ na prowadzeniu umocnił się Stefan Kraft z dorobkiem 1546 punktów. Drugie miejsce w cyklu zajmuje Ryoyu Kobayashi (1277 pkt), zaś trzecie  – Andreas Wellinger – 1178 pkt.). Najwyższej sklasyfikowany z Polaków jest Aleksander Zniszczoł, który plasuje się na 23 pozycji (244 pkt).

Kolejne pucharowe zawody odbędą się w fińskim Lahti.