PŚ w skokach. Wygrana Prevca, Stoch z Kryształową Kulą

Słoweniec Peter Prevc wygrał ostatni konkurs Pucharu Świata sezonu 2013/2014, rozgrywany w Planicy. Reprezentant gospodarzy dzięki temu zwycięstwu ukończył cały cykl na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Kamil Stoch odebrał Kryształową Kulę za zwycięstwo w kończącym się sezonie PŚ.

Przed ostatnim konkursem pewny swego mógł być tylko Kamil Stoch. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi już w piątek zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie. Na drugą lokatę w całym cyklu mieli szansę zarówno Severin Freund, jak i Peter Prevc. Anders Bardal oraz Noriaki Kasai rywalizowali o czwartą pozycję w PŚ na koniec sezonu. Zawody toczyły się w bardzo niesprzyjających warunkach, przy padającym deszczu

W ostatnim konkursie bieżącej edycji Pucharu Świata przystąpiło sześciu Polaków: Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Piotr Żyła, Maciej Kot i Kamil Stoch. Jako pierwszy na belce pojawił się Kubacki. Uzyskał on 125, 5 metra, co było zbyt słabym rezultatem, aby dać awans do serii finałowej. Poza trzydziestką znalazł się także Murańka, po skoku na odległość 123,5 metra. Próba na odległość 124 metrów była ostatnią w tym sezonie w wykonaniu Jana Ziobry. Dużo lepiej od skaczących wcześniej kolegów spisał się Piotr Żyła. Wczorajszy nowy rekordzista dużej skoczni w Planicy wylądował na 132 metrze i po pierwszej serii zajmował 15. pozycję. Jeszcze lepiej zaprezentował się Maciej Kot- 133 metry dały mu 14. miejsce po pierwszej próbie. Znakomicie skoczył Kamil Stoch. Zwycięzca Pucharu Świata uzyskał najlepszą odległość w serii- 139 metrów. O 0,7 punktu wyprzedził drugiego Andersa Bardala. W czołówce po pierwszej serii skoków znaleźli się także: Peter Prevc, Severin Freund oraz Noriaki Kasai.

W swojej drugiej próbie poprawnie skoczył Piotr Żyła. 130 metrów zapewniło mu ostatecznie 13. miejsce w zawodach. Maciej Kot po lądowaniu na 128 metrze ukończył rywalizację na 15. pozycji.

Dużo emocji dostarczyły skoki ostatnich zawodników. Najpierw Niemiec Freund skoczył fantastycznie- 141 metrów- i wyrównał wczorajszy rekord skoczni Piotra Żyły. Startujący zaraz po Freundzie Peter Prevc wykorzystał sprzyjający wiatr i o metr pobił osiągnięcie Niemca. 142 metry to nowy rekord obiektu. Krótsze odległości uzyskali Bardal oraz Stoch. Norweg uzyskał 136,5 metra, zaś Polak- 136 metrów. Stochowi do podium zabrakło 0,1 punktu. Konkurs ostatecznie wygrał Prevc, na drugim miejscu uplasował się Freund, zaś na trzeciej pozycji rywalizację ukończył Bardal.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kamil Stoch zdobył łącznie 1420 punktów. Drugi w generalce Peter Prevc uzbierał 1312 oczek. Podium całego sezonu Severin Freund z dorobkiem 1303 punktów. Oprócz mistrza olimpijskiego z Soczi w tym sezonie punktowało 8 innych podopiecznych Łukasza Kruczka. Miejsca pozostałych Polaków w łącznej klasyfikacji PŚ: Maciej Kot- 17., Piotr Żyła- 20., Jan Ziobro- 25., Krzysztof Biegun- 35., Klemens Murańka- 38., Dawid Kubacki- 49., Stefan Hula- 79., Krzysztof Miętus- 82.

Reprezentanci Polski wygrali w mijającym cyklu 8. konkursów indywidualnych: 6- Kamil Stoch, a po 1- Jan Ziobro oraz Krzysztof Biegun. W Pucharze Narodów Polska zajęła czwarte miejsce z łącznym dorobkiem 3704 punktów, przegrywając tylko z Austrią, Niemcami i Słowenią. Małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji lotów narciarskich odebrał Prevc, który w tym zestawieniu wyprzedził Noriakiego Kasai oraz Gregora Schlierenzauera.