PŚ w Lillehammer. Polacy punktują, Freund wygrywa loteryjny konkurs

Czterech Polaków zdobyło punkty w loteryjnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich rozegranym na normalnym obiekcie w Lillehammer. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Kamil Stoch, który zajął 15. pozycję. Wygrał obrońca Kryształowej Kuli – Severin Freund.

Rywalizację po raz kolejny utrudniał silny wiatr, który zmusił organizatorów do przeniesienia konkursu z dużego na średni obiekt. Przedłużający się trening sprawił, że jury zawodów zrezygnowało z rozegrania kwalifikacji. Do konkursu głównego przystąpiło zatem 73 zawodników.

Największym wygranym sobotnich zmagań okazał się wiatr. Kamil Stoch, mimo że uzyskał tę samą odległość, co triumfujący Severin Freund – 94,5 m – zajął dopiero 15. miejsce. Punkty zdobyło jeszcze trzech podopiecznych Łukasza Kruczka – 18. był Maciej Kot (95 m), a 22. Stefan Hula (95 m). Klemens Murańka mógł dziś powalczyć o wysokie lokaty, gdyby nie słabe lądowanie. 21-latek wywalczył 99,5 m (23. pozycja). W czołowej trzydziestce zabrakło miejsca dla Piotra Żyły (33. miejsce – 93,5 m) oraz Dawida Kubackiego (56. – 85,5 m).

Ski Jumping World Cup in LillehammerLoteryjny konkurs padł ostatecznie łupem obrońcy Kryształowej Kuli. Severin Freund o zaledwie 0,1 pkt. wyprzedził drugiego dziś Norwega Kennetha Gangnesa. Gospodarze weekendu mieli dziś szczególne powody do radości – na najniższym stopniu podium stanął ich kolejny ulubieniec Andreas Stjernen. Dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Daniel Andre Tande – był dziś szósty. Na czoło stawki wysunął się Severin Freund – 160 pkt.