PŚ w Engelbergu. Freitag wygrywa, Polacy tylko tłem

Niemiec Richard Freitag wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata na skoczni w szwajcarskim Engelbergu. Tuż za nim uplasował się reprezentant Czech Roman Koudelka, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli wspólnie Austriak Michael Hayboeck oraz Słoweniec Jernej Damian. Kolejny słaby występ zanotowali podopieczni Łukasza Kruczka. Najlepszy z Polaków Jan Ziobro sklasyfikowany został dopiero na 20. pozycji.

Richard Freitag odniósł czwarte zwycięstwo w karierze. Po skokach na odległość 128.5 oraz 133.5 metra reprezentant Niemiec drugiego dzisiaj Czecha Romana Koudelkę wyprzedził raptem o 0.6 punktu. Trzecie miejsce przypadło natomiast w udziale Słoweńcowi Jernejowi Damianowi oraz prowadzącemu po pierwszej serii Austriakowi Michaelowi Hayboeckowi.

Tuż za podium uplasował się Peter Prevc. Słoweniec oddał dwa równe skoki (132 i 133 metrów) i do czołowej „trójki” zabrakło mu zaledwie 1.4 punktu. Formą błysnął Stefan Kraft, zajmujący po pierwszej turze zawodów 12. pozycję. W finałowej rundzie Austriak wylądował na 140 metrze i dzięki temu awansował na szóstą lokatę. Kolejne dwa miejsca zajęli Niemcy – Severin Freund i Markus Eisenbichler. Na dziewiątej pozycji skalsyfikowany został Szwajcar Simon Ammann, z kolei pierwszą „dziesiątkę” zamknął Norweg Rune Velta. Niespodzianką może być odległa pozycja lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Andersa Fannemela (21.) oraz Gregora Schlierenzauera (23.)

Ski Jumping World Cup in Engelberg

Polacy niestety znów spisali się poniżej oczekiwań. W drugiej serii zawodów znalazło się trzech podopiecznych Łukasza Kruczka, a najlepszy z nich – Jan Ziobro – ostatecznie uplasował się na odległej 20. pozycji. Punktowali również Piotr Żyła (24.) i Dawid Kubacki (28.). Na jednym skoku swój udział w konkursie zakończył za to Klemens Murańka (38.).

Jutro w Engelbergu zostanie rozegrany drugi konkurs indywidualny. Rundę kwalifikacyjną zaplanowano na godz. 12.45, a pierwsza seria ma się rozpocząć o 14.15.