Euroliga. Historyczne zwycięstwo „Katarzynek”, niespodzianka w Toruniu!

Koszykarki Energi Toruń pokonały w 2. kolejce Euroligi turecki Agu Spor Kulubu 83:78, odnosząc tym samym swoje pierwsze, historyczne zwycięstwo w elitarnych rozgrywkach Starego Kontynentu. Gospodynie do wygranej poprowadziły Tijana Ajdukovic, Rebecca Harris i Maurita Reid.

Przed dzisiejszym pojedynkiem minimalnie większe szanse na zwycięstwo dawało się koszykarkom z Turcji. Choć początek spotkania należał do przyjezdnych, szybka pobudka w wykonaniu „Katarzynek” dostarczyła kibicom nie lada emocji. Niezwykle skuteczne były zwłaszcza Rebecca Harris i Tereza Peckova, które kilkukrotnie trafiły za trzy. W barwach Agu Sporu dobre zawody rozgrywała Lara Sanders, dzięki czemu miejscowe wciąż nie mogły zbudować bezpiecznej przewagi nad rywalkami. Pierwsza kwarta zakończyła się ostatecznie zwycięstwem podopiecznych Elmedina Omanicia 26:20, choć równo z końcową syreną nieskuteczny rzut z dystansu oddała jeszcze świetnie dysponowana Harris.

Druga odsłona rozpoczęła się od wymiany ciosów z obu stron. Przyjezdne wciąż goniły wynik, jednak sporadyczne trafienia za trzy autorstwa Agnieszki Makowskiej i Terezy Peckovej pozwalały Enerdze na ciągłe prowadzenie. Po dwóch celnych próbach osobistych na tablicy wyników pojawił się jednak rezultat 36:36. To zmobilizowało tylko „Katarzynki”, którym dwa oczka przewagi dało świetne wejście pod kosz Amandy Jackson (38:36). Gdy na 2 minuty i 30 sekund przed końcem po przeciwnej stronie parkietu punkty zdobyła Gabriela Marginean koszykarki Agu Sporu objęły prowadzenie. Fantastyczną odpowiedzią popisała się tym razem Tijana Ajdukovic, notując akcję „2+1” (41:40). Od tego momentu dwie skuteczne akcje przeprowadziły zawodniczki z Turcji, prowadząc do przerwy 44:41.

Trzecia odsłona to popis gry w wykonaniu „Katarzynek”. Sygnał do ataku dała Maurita Reid, która wybornie wykonywała rzuty osobiste. Kapitalnie pod koszem spisywały się dodatkowo Tijana Ajdukovic i Tereza Peckova, czego efektem było systematyczne powiększanie przewagi przez Energę. Równorzędną rywalizację z toruniankami prowadziły jedynie Lara Sanders i Tanisha Wright. Gdy na 11 sekund przed końcem kwarty możliwość zmniejszenia straty miały koszykarki z Turcji, wspaniały przechwyt i skuteczne wykończenie Peckovej dało gospodyniom prowadzenie 70:58.

Ekipa Agu Sporu nie zamierzała załamywać rąk. Przyjezdne rozpoczęły pościg, gwarantując Elmedinowi Omaniciowi niemały ból głowy. Gdy na 1.46 min przed końcem dwa oczka zdobyła Rebecca Harris na tablicy wyników pojawił się rezultat 78:72. Po przerwie na żądanie Esrefa Avci kolejnym trafieniem popisała się Tereza Peckova, pozwalając Enerdze odskoczyć na 8 oczek. Na pół minuty przed końcem było niemal pewne, że to torunianki będą się cieszyć z historycznego zwycięstwa w Eurolidze. Tak się też stało, a trafione wolne autorstwa Harris i Peckovej przypieczętowały triumf „Katarzynek” 83:78.

Energa Toruń – Agu Spor Kulubu 83:78 (26:20, 15:24, 29:14, 13:20)

Energa: Amanda Jackson 4, Tereza Peckova 13, Maurita Reid 15, Tijana Ajdukovic 19, Aleksandra Pawlak 4, Katarzyna Suknarowska 0, Małgorzata Misiuk 2, Agnieszka Makowska 11, Rebecca Harris 15.

Agu Spor: Pinar Demirok 2, Styliani Kaltsidou 14, Ivana Jalcova 0, Aleksandra Khomenchuk 2, Tanisha Wright 20, Lara Sanders 23, Gabriela Marginean 10, Laura Nicholls 7, Cansu Aslan 0.