Ekstraklasa. Wisła pewna utrzymania; Korona blisko celu

Wisła Kraków pokonała na własnym terenie Jagiellonię Białystok 1:0, dzięki czemu zapewniła sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Tuż za plecami Białej Gwiazdy znajduje się Korona Kielce. Złocistokrwiści zremisowali w BielskuBiałej z tamtejszym Podbeskidziem 1:1 i od gry w najwyższej klasie rozgrywkowej w przyszłym sezonie dzieli ich tylko jedno zwycięstwo.

Wisła Kraków Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0)
Paweł Brożek 25’

Od pierwszego gwizdka sędziego przeważali goście z Białegostoku. W 25. minucie to jednak krakowianie cieszyli się z prowadzenia. Patryk Małecki dośrodkował idealnie na głowę Pawła Brożka, a ten dopełnił jedynie formalności, pakując piłkę z trzech metrów do bramki rywali. Doskonałą okazję na doprowadzenie do remisu miał Przemysław Frankowski, który nie zdołał pokonać w pojedynku sam na sam Michała Miśkiewicza.

Zdenek Ondrasek Taras RomanchukW 54. minucie golkipera miejscowych z ostrego kąta próbował zaskoczyć Karol Mackiewicz. Miśkiewicz wykazał się bramkarskim kunsztem i sparował piłkę do boku. W pozostałej części meczu nie było już zbyt wielu emocji. Dwa razy – po strzałach Brożka i Małeckiego – musiał interweniować Bartłomiej Drągowski. 18-latek poradził sobie z nimi bez zarzutu i w efekcie Jaga schodziła z boiska z jednym straconym golem.

Dzięki wygranej Wisła zapewniła sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Piłkarze Dariusza Wdowczyka plasują się na 9. pozycji w ligowej tabeli. Jagiellonia z kolei zajmuje 11. miejsce i ma pięć oczek przewagi nad przedostatnim w stawce Górnikiem Łęczna.

***

Wisła: Michał Miśkiewicz – Jakub Bartosz, Richard Guzmics, Maciej Sadlok, Tomasz Cywka – Rafał Wolski (72′ Denis Popović), Krzysztof Mączyński – Rafał Boguski (80′ Krzysztof Drzazga), Paweł Brożek (85′ Alan Uryga), Patryk Małecki – Zdenek Ondrasek

Jagiellonia: Bartłomiej Drągowski – Łukasz Burliga, Dawid Szymonowicz, Guti, Piotr Tomasik – Rafał Grzyb (83′ Piotr Grzelczak), Taras Romanczuk – Przemysław Frankowski (46’ Karol Świderski), Konstantin Wasiljew, Karol Mackiewicz (68′ Przemysław Mystkowski) – Fiodor Cernych

Żółte kartki: Jakub Bartosz, Zdenek Ondrasek (Wisła) oraz Łukasz Burliga, Rafał Grzyb, Dawid Szymonowicz (Jagiellonia)

Podbeskidzie BielskoBiała Korona Kielce 1:1 (0:1)
Paweł Baranowski 90’ – Łukasz Sekulski 44’

O pierwszej części spotkania, poza 44. minutą, kibice obu drużyn muszą jak najszybciej zapomnieć. Zarówno Podbeskidzie, jak i Korona nie potrafiły bowiem w żaden sposób zagrozić bramkarzom i zdecydowanie przejąć inicjatywy. Dopiero w końcówce, po dośrodkowaniu Bartłomieja Pawłowskiego, Emilijus Zubas obronił uderzenia Radka Dejmka i Kamila Sylwestrzaka. Litwin był jednak bezradny wobec dobitki Łukasza Sekulskiego, który strzelił gola do szatni.

Robert Demjan Rafa³ GrzelakTuż po przerwie z piętnastu metrów przymierzył Pawłowski, a Zubas zdołał złapać futbolówkę na raty. Po drugiej stronie boiska szczęścia szukał Adam Mójta, ale refleksem wykazał się Dariusz Trela. Szansę na podwyższenie prowadzenia miał Siergiej Pilipczuk. Ukrainiec w dogodnej pozycji fatalnie jednak przestrzelił. W 81. minucie czerwoną kartką został ukarany Oleg Wierietiło.

Bielszczanie musieli radzić sobie w osłabieniu i już chwilę później goście mogli rozstrzygnąć losy meczu. Łukasz Sierpina obsłużył dokładnym podaniem Vladislavsa Gabovsa, jednak ten trafił jedynie w słupek. Miejscowi, mimo gry w dziesiątkę, nie odpuszczali i ambitnie próbowali odrobić straty. Wynik meczu nie uległ już jednak zmianie i ze zwycięstwa ostatecznie mogli cieszyć się podopieczni Marcina Brosza.

Korona jest już blisko utrzymania. Złocisto-krwiści plasują się na 10. lokacie z sześcioma oczkami przewagi nad strefą spadkową. Podbeskidzie wydostało się z dna. Górale zajmują ostatnie bezpieczne miejsce.

***

Podbeskidzie: Emilijus Zubas – Oleg Wierietiło, Jozef Piacek, Paweł Baranowski, Adam Mójta – Jakub Kowalski, Kohei Kato, Anton Sloboda (73′ Dariusz Kołodziej), Mateusz Możdżeń, Paweł Tarnowski (46′ Samuel Stefanik) – Robert Demjan

Korona: Dariusz Trela – Bartosz Rymaniak, Elhadji Pape Diaw, Radek Dejmek, Kamil Sylwestrzak – Siergiej Pilipczuk, Rafał Grzelak, Aleksandrs Fertovs (64′ Nabil Aankour), Vlastimir Jovanović, Bartłomiej Pawłowski (79′ Łukasz Sierpina) – Łukasz Sekulski (56′ Vladislavs Gabovs)

Żółte kartki: Jakub Kowalski, Oleg Wierietiło (Podbeskidzie) oraz Kamil Sylwestrzak (Korona)

Czerwona kartka: Oleg Wierietiło 81’ (Podbeskidzie)