fot. flickr.com

Sekretarz Episkopatu zachęca do udziału w pielgrzymkach i akcji #PolskaPielgrzymuje

Zachęcam wszystkich do wyruszenia w trasę pielgrzymkową i umieszczania w mediach społecznościowych zdjęć, nagrań wideo i wpisów z hasztagiem PolskaPielgrzymuje – powiedział sekretarz KEP ks. bp Artur Miziński podczas konferencji prasowej poświęconej akcji.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z dziennikarzami w środę w siedzibie KEP w Warszawie. Przypomniał, że w mediach społecznościowych ruszyła akcja, w ramach której wszyscy pielgrzymi mogą umieszczać na Facebooku, Twitterze i Instagramie zdjęcia, nagrania wideo i wpisy oznaczone hasztagiem PolskaPielgrzymuje. Jak podkreślił, pozwala to na włączenie się w pielgrzymkę osobom, które w tym czasie nie mogą fizycznie w niej uczestniczyć. Hierarcha wyjaśnił, że często są to osoby chore od wielu lat nie mogące opuścić łóżka.

– Pozwala im to łączyć się duchowo, łączyć się w modlitwie, także przez obraz i informację. Daje to możliwość przeżywania także tej atmosfery emocjonalnego zaangażowania w życie Kościoła – zaznaczył ks. bp Miziński.

Jego zdaniem pielgrzymka jest odbiciem życia wiary każdego chrześcijanina.

– Kościół jest ciągle w drodze, na pielgrzymim szlaku. Pielgrzymka – zwłaszcza ta piesza, kilkudniowa – to rekolekcje, czas pogłębiania wiary, wyjścia z wiru codziennych obowiązków. Tam jest czas i na codzienną mszę św., i konferencję, i wspólną modlitwę, i słuchanie Słowa Bożego i wreszcie przebywanie we wspólnocie ludzi w drodze, utrudzonych i otwartych na siebie bardziej niż zwykle – przypomniał hierarcha.

Podkreślił, że pielgrzymka ma także charakter ewangelizacyjny – jest znakiem dla ludzi spotkanych na trasie. Ks. bp Miziński ocenił, że polskie pielgrzymowanie jest „fenomenem na skalę światową”.

– Także na tle Kościoła w Europie Polacy są w sposób szczególny związani z sanktuariami maryjnymi. A najbardziej liczne pielgrzymki przybywają na Jasną Górę, do duchowej stolicy naszego narodu – oświadczył duchowny.

Jak podaje CBOS, w Polsce co trzecia osoba deklaruje, że choć raz odbyła pielgrzymkę. Co roku do miejsc pielgrzymkowych udaje się ok. 7 mln Polaków. Obok najpopularniejszych pielgrzymek pieszych i autokarowych, coraz popularniejsze stają się pielgrzymki rowerowe, rolkowe czy samochodowe. Najpopularniejszym miejscem pielgrzymkowym jest sanktuarium na Jasnej Górze, jednak równie popularne stają się też pielgrzymki zagraniczne. Ze statystyk podawanych przez oo. paulinów, co roku do częstochowskiego sanktuarium przybywa ok. 4 mln pielgrzymów. w roku 2017 było to 4,5 mln osób.

PAP/ RIRM

drukuj