Pożegnaliśmy gorliwego i niestrudzonego kapłana

Do Domu Ojca odszedł wierny do końca Bogu, Narodowi i Ojczyźnie ks. abp Ignacy Tokarczuk. W archidiecezji przemyskiej tłumy wiernych pożegnało swojego pasterza. Trumna z ciałem ks. arcybiskupa spoczęła w podziemiach archikatedry.

W ostatniej drodze wielkiemu pasterzowi towarzyszyli kapłani, rodzina i bliscy, przyjaciele oraz wierni, którzy przybyli na uroczystości pogrzebowe.

Mszy św. sprawowanej w przemyskiej archidiecezji przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Homilię wygłosił ks. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej.

Zgromadziliśmy się dziś przy trumnie zmarłego ks. abp. Ignacego Tokarczuka, aby polecać Jego duszę Bogu, oddać zmarłemu hołd, uwzględniając kim On był dla nas i czym było wszystko, czego w życiu dokonał – powiedział ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący KEP.

Był człowiekiem wiary, wybitnym duszpasterzem i patriotą, budowniczym Kościołów, przykładnym kapłanem i gorliwym biskupem. Do historii Kościoła w Polsce wchodzi, jako nieugięty bojownik o wolność religii, o miejsce Boga w życiu społecznym i o szacunek wobec pełnych praw człowiek. Ks. arcybiskup Ignacy otrzymał od Boga wiele talentów i odważnie przez całe życie je rozwijał, nie łatwe to było życie a trudności, przeżywane ciężkie zagrożenia w czasie wojny oraz w późniejszym czasie nękań przez reżim komunistyczny wycisnęły na nim mocne piętno – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Wdzięczność za posługę śp. ks. abpa Ignacego Tokarczuka wyraził Ojciec Św.  Benedykt XVI, który nadesłał specjalny telegram. Odczytał go nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

Jego Świątobliwość Benedykt XVI jednoczy się z Kościołem w Przemyślu w bólu z powodu śmierci arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, metropolity przemyskiego. „Odszedł do Pana wybitny pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych. Z pewnością przejdzie do historii Kościoła w Przemyślu i w całej Polsce, jako niestrudzony budowniczy Kościołów, ale też gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach komunistycznego reżimu. Ojciec św. wdzięczny za wkład, jaki arcybiskup Tokarczuk wniósł w życie Kościoła modli się, aby Pan przyjął go do swojej chwały.”

W Homilii wygłoszonej podczas Mszy Św. pogrzebowej ks. bp Kazimierz Ryczan, przypominał o zasługach ks. abpa Ignacego Tokarczuka dla Kościoła i historii naszego Narodu. Ks. bp. wskazał na Jego odwagę wiary i kompetencje; w czasach komunizmu wzywał do sprawiedliwości i godności człowieka.

Ks. Bp. dokładnie wiedział, że Kościół w chwilach zagrożeń narodu musi pełnić funkcję opiekuńczą, aby głosić Chrystusa musi stawać w obronie praw pracowników, inteligencji, chłopów, młodzieży. Obrona człowieka staje się zadaniem duszpasterza. Zaniechanie obrony godności człowieka, sprowadza nieustannie do roli narzędzia, jest sprzeniewierzeniem się Ewangelii, to jest także dziś aktualne. Zasłanianie się sloganem, że Kościół, nie zajmuje się polityką może być zdradą Ewangelii. Ewangelia i wygoda nie idą w parze – podkreślał ks. bp Kazimierz Ryczan.

Ks. bp zwrócił również uwagę na patriotyzm i szacunek do ojczyzny, jakimi odznaczał się ks. abp. Ignacy Tokarczuk.

„On nie wstydził się polskiego narodu” – powiedział metropolita. Wskazał jednocześnie na aktualność wezwań ks. arcybiskupa Tokarczuka, jeśli chodzi o obronę polskiej ziemi, rolnika, szkoły, kultury i służby zdrowia.

To nie jest abstrakcyjna ojczyzna. Ojczyzna Arcybiskupa to robotnicy, wieś, ziemia, kultura, młodzież, dzieci, rodziny i świątynie „tak bardzo potrzebne narodowi”. Które zdanie straciło dziś na aktualności? Arcybiskup zdaje się mówić dziś: rodacy, zabierzcie się do roboty, nie oglądajcie się na Unię. Ich nie interesuje zdrowa i silna katolicka Polska. – akcentował ks. bp Kazimierz Ryczan.

Metropolita kielecki zwracał też uwagę na solidarność i wierność pierwszego metropolity przemyskiego w stosunku do kapłanów i osób świeckich, którzy w trudnych czasach stawali w obronie katolickiej Polski.

– „Biskup Tokarczuk niósł nadzieję, był oparciem, nie gasił słabych płomieni. Przekonywał, że należy wytrwać, by zwyciężyć” – powiedział ks. bp Kazimierz Ryczan.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli liczni dostojnicy kościelni, przedstawiciele władz, parlamentarzyści. Wierni zgromadzili się także na placu przed bazyliką archikatedralną.

Ks. abp Tokarczuk został pochowany w podziemiach archikatedry przemyskiej. Spoczął nieopodal swojego poprzednika ks. biskupa Franciszka Bardy. Był 67. biskupem przemyskim i pierwszym metropolitą przemyskim.

Zmarły 29 grudnia w wieku 94 lat. Ks. abp Tokarczuk od 1966 do 1993 roku kierował diecezją, a potem archidiecezją przemyską, gdzie bez zgody władz PRL wybudował ok. 430 kościołów i kaplic. Utworzył 220 nowych parafii.

Władze komunistyczne uważały go za jednego ze swoich głównych przeciwników, obok kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły. W latach 70. i 80. wspierał działania opozycji demokratycznej, m.in. Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a później NSZZ „Solidarność”. 3 maja 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl