fot. PAP

[TYLKO U NAS] Dr hab. M. Krzysztofiński: Ks. abp Ignacy Tokarczuk zawsze wychodził z założenia, że jego głównym celem jest głoszenie Ewangelii

Droga życiowa ks. abp. Ignacego Tokarczuka wiodła poprzez nieuniknioną konfrontację z dwoma krwawymi systemami totalitarnymi. Owa konfrontacja była wynikiem prób podporządkowania sobie Kościoła, z czym ks. abp Ignacy Tokarczuk walczył przez całe życie. On zawsze wychodził z założenia, że jego głównym celem jest głoszenie Ewangelii. Ks. abp Ignacy Tokarczuk na gruncie wiary bronił zarówno podmiotowości i wolności człowieka, jak i suwerenności Kościoła. Był strażnikiem pamięci o ideałach Polski niepodległej i suwerennej – powiedział dr hab. Mariusz Krzysztofiński, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W czwartek przypadła 10. rocznica śmierci ks. abp. Ignacego Tokarczuka, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej [czytaj więcej].

Dr hab. Mariusz Krzysztofiński, historyk z rzeszowskiego oddziału IPN, przedstawił, dlaczego każdy historyk powinien zaznajomić się z postacią ks. abp. Ignacego Tokarczuka.

– Ksiądz arcybiskup Ignacy Tokarczuk, metropolita przemyski, jest postacią pomnikową. Myślę, że każdy szanujący się historyk, który ma możliwość zetknięcia się z taką osobistością i widzi, iż ta osoba ma ogromne zasługi, dokonania i jest przychylna, aby o tym opowiadać, ale także uczestniczyć w konfrontowaniu wiedzy źródłowej, nie może przejść obok niej obojętnie. Tak było w moim przypadku, bo osobiście poznałem ks. abp. Ignacego Tokarczuka jako pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Nasza instytucja uczyniła bardzo wiele, aby uhonorować, utrwalić i zachować pamięć o zasługach i zmaganiach księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, którego droga życiowa wiodła poprzez nieuniknioną konfrontację z dwoma krwawymi systemami totalitarnymi – rozpoczął gość Radia Maryja.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk przez całe swoje życie walczył o Ewangelię i Kościół.

– Owa konfrontacja była wynikiem prób podporządkowania sobie Kościoła, z czym ks. abp Ignacy Tokarczuk walczył przez całe życie. On zawsze wychodził z założenia, że jego głównym celem jest głoszenie Ewangelii. Ks. abp Ignacy Tokarczuk na gruncie wiary bronił zarówno podmiotowości i wolności człowieka, jak i suwerenności Kościoła. Był strażnikiem pamięci o ideałach Polski niepodległej i suwerennej – mówił historyk z rzeszowskiego oddziału IPN.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 roku. Od wczesnych lat obserwował, jak umacnia się odrodzona i niepodległa Rzeczpospolita.

– Ks. abp Ignacy Tokarczuk należał do pokolenia wychowanego w duchu patriotycznym w odrodzonej Rzeczypospolitej. Był rówieśnikiem Polski niepodległej, której służył jako kapłan. Jego droga życiowa wiodła przez różne części kraju, bo choć był metropolitą przemyskim, to w głębi serca pozostał kapłanem archidiecezji lwowskiej, która była prześladowana przez bolszewików (…). Ks. abp Ignacy Tokarczuk przełamywał barierę strachu. Uważał komunizm za antydobro, antycnotę, antyreligię. Był przekonany, iż nie sposób pogodzić ideologii komunistycznej z wiarą w Jezusa Chrystusa. Wychodząc z takiego założenia, broniąc Kościoła i ludzi wierzących, pozostawał w ciągłej kolizji z systemem, który traktował go jako przeciwnika, którego należy zdyskredytować, a nawet zniszczyć – przypomniał dr hab. Mariusz Krzysztofiński.

Ks. abp. Ignacego Tokarczuka cechowała niesamowita umiejętność głoszenia Ewangelii w odniesieniu do panujących realiów.

– Nazywał rzeczy po imieniu. To było bardzo ważne. Ks. abp Ignacy Tokarczuk był – jeszcze przed objęciem biskupstwa przemyskiego – bardzo cenionym rekolekcjonistą (…). Był przekonany, że zadaniem Kościoła w trudnych czasach komunistycznej dyktatury jest głoszenie Ewangelii oraz sprawienie, by naród podążał za głosem Kościoła, odrzucając jednocześnie ideologię komunistyczną – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Instytut Pamięci Narodowej podejmuje nieustanne wysiłki, aby pamięć o ks. abp. Ignacym Tokarczuku nie zginęła.

– Pamięć o dokonaniach i refleksja nad dziedzictwem ks. abp. Ignacego Tokarczuka obowiązuje nas wszystkich. Jeśli chodzi o Instytut Pamięci Narodowej, to należy pamiętać, że jedna z pierwszych konferencji zorganizowana przez rzeszowski oddział IPN, która odbyła się w 2005 roku, była poświęcona ks. abp. Ignacemu Tokarczukowi. Aktywnie uczestniczył w niej sam ksiądz arcybiskup, który wygłosił wystąpienie, które zostało potem opublikowane w 10 tomie „Studiów rzeszowskich” – podsumował dr hab. Mariusz Krzysztofiński.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. hab. Mariusza Krzysztofińskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl