Mija pierwsza rocznica śmierci ks. abp. Ignacego Tokarczuka

Dziś pierwsza rocznica śmierci śp. ks. abp. Ignacego Tokarczuka, wieloletniego pasterza diecezji przemyskiej, kawalera Orderu Orła Białego, wiernego słuchacza Radia Maryja. W intencji „Biskupa Niezłomnego” i rodzin, w archikatedrze przemyskiej odprawiona została Msza św.

Eucharystii przewodniczył ks. abp Józef Michalik. Kazanie wygłosił redaktor naczelny przemyskiej „Niedzieli”, ks. prał. Zbigniew Suchy. Kaznodzieja przypomniał w nim życie i posługę kapłańską ks. abp. Tokarczuka, podkreślił też, że ks. Arcybiskup zawsze był z wiernymi, przewodnicząc im, ale także wsłuchując się w ich problemy i troski.

Ks. Prałat przytoczył słowa śp. ks. abp. Ignacego Tokarczuka: „Zbudowaliście Kościół materialny, teraz przed wami zadanie trudniejsze: macie zbudować Kościół żywy”. Podkreślił, że to wielkie zadanie postawione przed wiernymi – zwłaszcza w obchodzoną dziś uroczystość Świętej Rodziny. Pierwszym miejscem budowania Kościoła żywego jest właśnie rodzina – zaznaczył.

Obecny przy śmierci ks. Arcybiskupa ks. prał. Józef Bral wspomina, że ks. abp. Tokarczuk bardzo cenił sobie Radio Maryja.

– Od prawie 20. lat ks. abp Ignacy pozostawał na emeryturze w niezłym zdrowiu; rozczytywał się w literaturze; był wiernym słuchaczem Radia Maryja. Wiadomości z kraju i ze świata z życia Kościoła czerpał właśnie z tego źródła. Był wiernym słuchaczem rozgłośni z Torunia – powiedział ks. prał. Józef Bral.

W czasach PRL jako pasterz przemyski wbrew polityce władz ludowych ks. bp Tokarczuk przyczynił się do wybudowania ponad 400 kościołów i kaplic. Wspierał także inicjatywy społeczne, m.in. NSZZ „Solidarność”. Na pół roku przed śmiercią obchodził 70 rocznicę święceń kapłańskich.

RIRM 

drukuj