Uroczystości pogrzebowe ks. abp. Ignacego Tokarczuka

W Przemyślu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w sobotę śp. ks. abp. Ignacego Tokarczuka, wielkiego Polaka, patrioty, kapłana i przyjaciela Radia Maryja.

O godz. 12.00 ciało zmarłego arcybiskupa zostało przewiezione do domu biskupiego, przez trzy godziny będzie możliwość indywidualnej modlitwy. Następnie trumna z ciałem została w uroczysty sposób przewieziona do Katedry przemyskiej, gdzie o godz. 15.30 rozpoczęła się Msza św. żałobna.

Eucharystii przewodniczył ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. Homilię wygłosił ks. bp Edward Frankowski, sandomierski biskup pomocniczy.

Pogrzeb ks. abp Ignacego Tokarczuka odbędzie się następnego dnia, czyli w środę, 2 stycznia – informuje ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej.

O godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity przemyskiego z kazaniem ks. bp. Kazimierza Ryczana. Po Mszy św. ciało zostanie przeniesione do podziemi archikatedry i spocznie w jednej z krypt tam znajdujących się –  powiedział ks. Bartosz Rajnowski.

Także dziś w Archidiecezji Przemyskiej wierni modlą się za swojego wieloletniego pasterza podczas Mszy świętych. Podobnie było także wczoraj i w sobotę.

Arcybiskup-senior ks. abp Ignacy Tokarczuk, który przewodził diecezji przemyskiej w latach 1965 –1993, zmarł w sobotę w wieku 95. lat.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1942 r. Święceń biskupich udzielił mu w 1966 r. ks. kard. Stefan Wyszyński. Był doktorem filozofii; wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie i KUL.  W 2006 roku został kawalerem orderu orła białego.

Był człowiekiem wiary, wybitnym patriota i duszpasterzem, budowniczym Kościołów. Był przykładnym kapłanem, gorliwym biskupem. Do historii Kościoła wchodzi, jako nieugięty bojownik o wolność religii i szacunek wobec praw człowieka, wśród których jest sprawiedliwość uzupełniona pomocniczą rolą miłości wobec najsłabszych. Archidiecezja Przemyska i Kościół w Polsce żegna swego długoletniego pasterza z uczuciami wdzięczności za dobro, które czynił prosząc jednocześnie o modlitwę za świętej pamięci arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, zwłaszcza w dniu pogrzebu – wspominał i zachęcał do modlitwy ks. abp Józef Michalik.

RIRM

drukuj