Sejm: ks. abp Tokarczuk i Irena Sendlerowa patronami 2018 r. 

Ks. abp Ignacy Tokarczuk i Irena Sendlerowa będą patronami przyszłego roku; zdecydował o tym Sejm na posiedzeniu odbywającym się w tym tygodniu. 2018 będzie też Rokiem Konfederacji Barskiej oraz Rokiem Praw Kobiet.

W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin ks. abp. Tokarczuka i 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Wybierając ich na patronów 2018 r., posłowie chcieli uczcić te rocznice.

W uchwale dotyczącej ks. abp. Tokarczuka podkreślono, że metropolita przemyski był „nieustępliwym obrońcą praw wiernych Kościoła katolickiego i jednym z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny”.

Ustanawiając rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, Sejm chciał oddać „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. W uchwale posłowie przypomnieli, że Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.

W przyszłym roku przypada także 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. W związku z tym wydarzeniem Sejm ustanowił 2018 Rokiem Praw Kobiet. W uchwale zwrócono uwagę, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

2018 będzie również Rokiem Konfederacji Barskiej – zbrojnego związku szlachty polskiej utworzonego w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r., w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, pierwszego wielkiego polskiego powstania narodowego. W przyszłym roku minie 250 lat od tego wydarzenia.

PAP/RIRM

drukuj