Brazylia: Michel Temer pozostanie na stanowisku prezydenta

Brazylijski Najwyższy Trybunał Wyborczy odrzucił w piątek wniosek o usunięcie Michela Temera ze stanowiska prezydenta. Trybunał rozpatrywał ten wniosek w związku z ciążącymi na Temerze zarzutami korupcyjnymi.

W sprawie orzekało siedmiu sędziów. Na korzyść Michaela Temera zagłosowało czterech z nich.

Proces przeciwko wywodzącemu się z Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB) Temerowi dotyczył oskarżeń, że w 2014 r. przed wyborami złamał przepisy dotyczące finansowania kampanii parlamentarnej i prezydenckiej, w której jego ugrupowanie startowało w koalicji z ówczesną prezydent kraju Dilmą Rousseff i jej centrolewicową Partią Pracujących (PT).

Według liczącego 8536 stron aktu oskarżenia koalicyjna kandydatura została wsparta nieudokumentowaną kwotą 50 mln reali przez koncern budowlany Odebrecht. Jej prezes, Marcelo Odebrecht, został w ub. r. skazany na 19 lat więzienia za korupcję, pranie pieniędzy i przynależność do organizacji przestępczej. W sprawie, prowadzonej przez sędziego Sergio Moro, zostało skazanych kilku innych pracowników tej firmy.

Michael Temer, który w ub. r. po impeachmencie Dilmy Rousseff objął najwyższy urząd w Brazylii, w ostatnim czasie ściągnął na siebie także inne zarzuty. 18 maja br. prokuratura poinformowała, że jest w posiadaniu nagrania rozmowy, w której jeden z współwłaścicieli brazylijskiego koncernu mięsnego JBS przyznaje, iż od 2010 r. firma ta płaci łapówki Temerowi.

W piątek brazylijska policja federalna przeprowadziła rewizję w siedzibie JBS w Sao Paulo. Jak podano w komunikacie, celem operacji było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy poufne informacje uzyskane w zamian za łapówki od Michela Temera i osoby z jego otoczenia politycznego mogły posłużyć dyrekcji JBS do przeprowadzenia korzystnych dla firmy operacji giełdowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl