fot. Autorstwa Exército Brasileiro from Brasil - Cavalaria, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51058054

Brazylia skierowała ponad 30 pojazdów wojskowych w rejon granicy Wenezueli z Gujaną

Dowództwo armii Brazylii skierowało w pobliże granicy tego kraju z Wenezuelą i Gujaną ponad 30 pojazdów, w tym transportery opancerzone. Decyzja ma związek z konfliktem obu państw o Essequibo, zasobny w ropę naftową i gaz ziemny region znajdujący się w granicach Gujany.

Jak poinformowała w komunikacie armia Brazylii, wśród skierowanych w pobliże granicy wenezuelsko-gujańskiej jest m.in. 14 wielozadaniowych pojazdów opancerzonych Guaicurus, które wyposażone są w zdalnie sterowane systemy uzbrojenia, optykę termowizyjną oraz moduły dowodzenia i kontroli.

“Dodatkowo w wysłanym w pobliże granicy konwoju jest także osiem kołowych transporterów opancerzonych Guarani, sześć kołowych pojazdów rozpoznawczych EE-9 Cascavel, a także inne pojazdy” – podało dowództwo brazylijskiej armii.

Władze sił zbrojnych sprecyzowały, że w ramach zapowiadanego od stycznia br. wzmocnienia wojsk stacjonujących w brazylijskim stanie Roraima, w pobliżu granicy wenezuelsko-gujańskiej, wysłano dodatkowych żołnierzy, zwiększając tam ich liczebność o 10 proc. do poziomu 600 osób.

Wprawdzie w styczniu br. władze Wenezueli i Gujany porozumiały się na temat prowadzenia pokojowego dialogu w sprawie spornego terytorium, ale jak twierdzi dowództwo brazylijskiej armii ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego w Essequibo jest wysokie.

4 grudnia ub.r. prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, ogłosił, że władze w Caracas uznają zorganizowane dzień wcześniej referendum w sprawie przyłączenia Essequibo do Wenezueli za wiążące. Dodał, że jego kraj odrzuca orzeczenie międzynarodowych arbitrów z 1899 r., którzy ustalili przebieg granic, kiedy Gujana była jeszcze kolonią brytyjską.

Zainteresowanie Wenezueli regionem Essequibo, stanowiącym dwie trzecie terytorium Gujany, wzrosło, kiedy w 2015 r. odkryto tam bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Dwa dni po referendum Maduro wezwał państwowe firmy wydobywcze do rozpoczęcia eksploatacji złóż surowców naturalnych w Essequibo. Zapowiedział też szereg działań służących zajęciu tego obszaru przez Wenezuelę, m.in. wydawanie lokalnej ludności wenezuelskich dokumentów tożsamości.

W odpowiedzi na decyzje reżimu w Caracas władze Gujany ogłosiły rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy z Wenezuelą.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl