Caritas Polska apeluje o wsparcie w ramach akcji „Paczka dla Wenezueli”

Wolontariusze zapytali uciekinierów z pogrążonej w kryzysie Wenezueli, którym udało się dotrzeć do Kolumbii, ile posiłków jedli poprzedniego dnia. Co czwarty odparł, że poprzedniego dnia jadł tylko raz, co dziesiąty wskazał, iż nie jadł w ogóle. Caritas Polska walczy z głodem na kolumbijsko-wenezuelskim pograniczu i zaapelowało o wsparcie akcji „Paczka dla Wenezueli”.

fot. Caritas Polska

fot. Caritas Polska

W Kolumbii przebywa ponad 1,7 mln spośród 5 mln Wenezuelczyków, którzy od 2015 r. opuścili swój kraj. Migracja jest skutkiem kryzysu, który spowodował m.in. upadek gospodarki, problemy z zaopatrzeniem w podstawowe produkty oraz zapaść służby zdrowia.

Badania prowadzone wśród migrantów przez Światowy Program Żywnościowy wskazują, że 16 proc. z nich regularnie zdarza się spędzić cały dzień bez jedzenia, jedna czwarta nie dojada, a blisko jedna trzecia je cokolwiek, aby tylko zabić uczucie głodu. Potrzeba zapewnienia im regularnego dostępu do pełnowartościowej żywności to wyzwanie, z którym Kolumbia (zmagająca się z własnymi problemami) nie jest sobie poradzić.

fot. Caritas Polska

fot. Caritas Polska

Egleimin Urbina Martinez jest jedną z beneficjentek programu pomocy żywnościowej realizowanego w kolumbijskim departamencie Norte de Santander przez Caritas Polska, Caritas Colombiana i partnerów. W ramach programu w ubiegłym roku, wśród wenezuelskich migrantów i ubogich kolumbijskich rodzin, rozdano  9,5 tys. paczek żywnościowych.

fot. Caritas Polska

Egleimin Urbina Martinez trafiła do Kolumbii z wenezuelskiego stanu Falcon. Ojczyste strony wspomina z rozrzewnieniem. W pamięci ma spacery na plaży z najbliższymi, wspólne chwile spędzane z mamą i dziadkami. Trudne warunki życia w Wenezueli zmusiły ją do emigracji. Wsparcie otrzymała w diecezji Cucuta.

– W naszym domu nie brakuje teraz żywności, a pieniądze, które oszczędziłam na jedzeniu, mogę przeznaczyć na inne ważne wydatki – wskazała.

W podobnej sytuacji jest wielu Wenezuelczyków. Zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa ograniczyła możliwości zarobkowania, wiele rodzin, dzięki pomocy Caritas, może zaoszczędzone na zakupach żywnościowych pieniądze przeznaczyć na podstawowe opłaty – czynsz, rachunki za prąd i wodę.

fot. Caritas Polska

Tegoroczne plany Caritas Polska dotyczące kontynuacji projektu zakładają dostarczanie, oprócz żywności, środków higienicznych. Wśród produktów żywnościowych, które trafiają w paczkach do beneficjentów projektu, są m.in. ryż, olej, fasola, tuńczyk, kawa, mleko w proszku itp.

fot. Caritas Polska

– Chodzi o zapewnienie podstawowych artykułów spożywczych, z których można przygotować posiłek. Pomoc będzie trafiała w pierwszej kolejności do rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców lub osób starszych pozbawionych jakiegokolwiek dochodu. Aby uniknąć napięć społecznych, wprowadzono zasadę, że 30 proc. gospodarstw objętych opieką stanowią rodziny kolumbijskie – wyjaśniła Anna Pilaszek, koordynator projektów zagranicznych Caritas Polska.

Wsparcie w ramach tegorocznej edycji programu obejmie blisko 5,3 tys. osób z ponad tysiąca wenezuelskich i kolumbijskich rodzin. Wśród nich, podczas sześciu dystrybucji, zostanie rozdysponowanych ponad 6,3 tys. paczek z żywnością i produktami higienicznymi.

fot. Caritas Polska

– W ubiegłym roku, dzięki polskim darczyńcom, udało nam się pozyskać niezbędne środki. Liczymy na to, że podobnie będzie w tym roku i apelujemy do Polaków, aby nie ustawali w pomocy – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Prowadzenie akcji jest trudne, bo nie wiąże się ze spektakularnymi wydarzeniami. W tym przypadku nie kupujemy drogiego sprzętu, nie wysyłamy transportów lotniczych. Chodzi o zaspokojenie naprawdę podstawowych potrzeb tysięcy ludzi. Na szczęście odzew na nasze apele dowodzi, że Polacy potrafią znakomicie wczuć się w sytuację potrzebujących i okazać im swoją solidarność – dodał.

Caritas Polska/radiomaryja.pl

drukuj