fot. flickr.com

Będą sankcje wobec Wenezueli?

Kraje Ameryki Łacińskiej zrzeszone w ramach tzw. Grupy z Limy rozważają nałożenie sankcji na Wenezuelę. Zaznaczyły jednocześnie, że nie poprą rozwiązania militarnego.

Przedstawiciele tzw. Grupy z Limy, organizacji stworzonej przez Kanadę i 13 państw Ameryki Łacińskiej, nie sprecyzowali, jakie sankcje byliby gotowi wdrożyć. We wspólnym oświadczeniu wyrazili jednak poważne obiekcje wobec podjęcia interwencji wojskowej w ogarniętej kryzysem społeczno-gospodarczym Wenezueli i użycia siły w rozwiązaniu problemów tego kraju.  Co więcej Peru, Chile i Kostaryka zaproponowały wprowadzenie poprawki do Międzyamerykańskiego Traktatu o Pomocy Wzajemnej w celu wykluczenia sięgnięcia w sprawie Wenezueli po opcję militarną.

Zmianie traktatu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że „wszystkie opcje są na stole” w celu odsunięcia Maduro od władzy. Tymczasem Nicolas Maduro pozoruje ustępstwa wobec opozycji.

– Parlamentarny blok zmian z prawodawcami i prawodawcami partii Boliwijskiego Sojuszu Rewolucyjnego powróci do Zgromadzenia Narodowego – mówi prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

Wenezuela od miesięcy pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął nową kadencję jako prezydent kraju, a przewodniczący parlamentu i przywódca krajowej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem.

TV Trwam News

drukuj