Na Podlasiu odbyły się obchody 70. rocznicy urodzin bł. księdza Popiełuszki

W Suchowoli i Okopach odbyły się w sobotę i niedzielę obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z tych ziem. Podczas niedzielnych uroczystości w Okopach mówiono m.in. o idei powstania w tym miejscu muzeum ks. Popiełuszki.

W Okopach można było m.in. zobaczyć dom rodziny Popiełuszków, odprawiono też polową Mszę św. Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel podczas niedzielnych obchodów apelował m.in. o powstanie – właśnie w Okopach – muzeum upamiętniającego ks. Popiełuszkę.

Burmistrz powiedział PAP, że to pomysł nowopowstałej fundacji „Dobro”, którą utworzyła rodzina Popiełuszków. Fundacja wspólnie z gminą Suchowola i kilkoma innymi podmiotami, m.in. MSWIA, IPN oraz z urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowała rocznicowe uroczystości.

Burmistrz Matyskiel powiedział, że głównym jej celem jest właśnie stworzenie muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.

„Rodzina zainicjowała tę fundację. Praktycznie władze fundacji to najbliższa rodzina. W przyszłości fundacja chce pozyskać środki finansowe na budowę muzeum, na swoich działkach”- dodał.

Jak podkreślił rozwój kultu błogosławionego zwiększa ruch pielgrzymkowy w Okopach. Pielgrzymi odwiedzają też kościół w Suchowoli i izbę pamięci ks. Jerzego w Suchowoli.

„Rodzina chce tak zagospodarować przestrzeń w Okopach, żeby była możliwość i przyjmowania pielgrzymów, ale również utworzenia tam muzeum” – powiedział.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, który uczestniczył w obchodach powiedział, że Okopy i Suchowola to „źródło, początek” „życia, wiary, kapłaństwa, miłości ojczyzny, miłości rodziny i cierpienia” ks. Jerzego.

„Ale także jest to początek, to źródło, to miejsce gdzie zaczęła się świętość” – zaznaczył.

Apelował, by jeszcze raz wsłuchać się obecnie w przesłanie ks. Popiełuszki o tym, by zło zwalczać dobrem.

„Dzisiaj również, kiedy w życiu społecznym, politycznym, w świecie jest sporo zła, zła różnego rodzaju, powinniśmy na nowo uczyć się tej sztuki zwyciężania go dobrem” – mówił.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które zmienił na Jerzy. W szkole był nazywany Alkiem. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl