fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Ks. abp Wojciech Polak: potrzeba nam siły jednoczącej i pełnej pokoju

O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, płynącej z Gietrzwałdu, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie (woj. warmińsko-mazurskie).

W homilii wygłoszonej na Błoniach Gietrzwałdzkich do pielgrzymów, którzy tłumnie przybyli w niedzielę na główne uroczystości do Sanktuarium Maryjnego, ks. Arcybiskup przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego sprzed 50 lat. Wówczas kardynał Wyszyński koronował w Gietrzwałdzie obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Ks. Kardynał Wyszyński mówił wówczas, że Matka Boża „przywołała nas wszystkich do Gietrzwałdu”.

„Nie pytaliśmy o drogi – wszyscy je znają. Jakaż to siła jednocząca, a przy tym pełna pokoju. Niesie radość, wnosi spokój w duszę (…). Aż cieszyć się trzeba, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Jak trzeba z tej siły korzystać” – mówił wtedy kardynał Wyszyński.

Ks. abp Polak przywołując te słowa, podkreślił, że „nam przecież tej siły i takiej właśnie siły tak bardzo dziś potrzeba”.

„Potrzeba nam tej siły w naszym życiu rodzinnym, osobistym, społecznym, siły prawdziwie nas jednoczącej, a przy tym pełnej pokoju. W tylu miejscach i w tylu sytuacjach mówimy, że jesteśmy tak bardzo podzieleni i skłóceni. Tyle razy ostrzegamy siebie nawzajem, że jest to bardzo niebezpieczne i niszczące, niepotrzebne i ośmieszające nas w oczach innych”- mówił prymas Polski.

W niedzielę na głównej uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Gietrzwałdzkiej przybyły tłumy wiernych.

PAP/RIRM

drukuj