fot. redemptor.pl

285. rocznica założenia Zgromadzenia Redemptorystów

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, czyli zakon redemptorystów obchodzi dziś swoje święto. 285 lat temu zgromadzenie założył święty Alfons Liguori. Od 130 lat ojcowie redemptoryści obecni są w Polsce.

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela założył 9 listopada 1732 r. w Scala koło Neapolu św. Alfons Maria de Liguori. Celem Zgromadzenia stało się niesienie pomocy najbardziej opuszczonym, ubogim i zaniedbanym religijnie ludziom.

Dziś na świecie jest ponad 5,5 tys. redemptorystów pracujących w 80 krajach, na 5 kontynentach. W Polsce redemptoryści są jednym z największych zgromadzeń zakonnych. Prowadzą 16 parafii i opiekują się kilkoma sanktuariami. Posługują jako misjonarze, rekolekcjoniści, duszpasterze w parafiach, są kapelanami w szpitalach i hospicjach.

Ojcowie redemptoryści są zaangażowani także na polu mediów i edukacji. Prowadzą Radio Maryja, TV Trwam oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Są wspierani przez ludzi świeckich, którzy współpracują w ich misji i tworzą razem rodzinę redemptorystowską. Misyjną ikoną zgromadzenia jest wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj