fot. twitter.com

Wzrosną opłaty za przejazd autostradą A2

Kierowcy zapłacą więcej za przejazd płatnymi odcinkami A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Od dziś stawka za każdy z trzech ok. 50kilometrowych odcinków będzie wynosić 20 zł dla aut osobowych i motocykli.

Łącznie będzie to 60 zł, czyli o 3 zł więcej niż dotąd. Od stycznia wzrosną również opłaty za przejazd tą trasą pojazdów ponadnormatywnych. Nie zmieni się natomiast koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl.

Spółka poinformowała, że przeznacza pieniądze z opłat m.in. na bieżące utrzymanie autostrady, na remonty, a także na spłatę kredytów. W 2018 r. planuje rozpoczęcie rozbudowy obwodnicy w Poznaniu.

Wysokość opłat za autostradę jest skandaliczna i niespotykana w Europie, rząd powinien bezwzględnie coś zrobić z wysokością opłat na A2 i A4 – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i pracodawców.

Rząd Leszka Millera, który tą skandaliczną umowę podpisał, następnie ją utajnił. Dlatego, nawet nie wiemy, co się w niej znajduje. Wiewiórki szepczą, że rząd gwarantował tam Kulczykowi ruch na tej autostradzie, a jeżeli ten ruch nie będzie taki jaki jest oczekiwany przez spółkę, to polski podatnik ma do tego dopłacić. Jeżeli jest to prawdą – tego nie wiem, bo umowa jest tajna – to nic dziwnego, że oni podnoszą opłaty. Po co mają im drogi niszczyć. Polski podatnik w razie czego dopłaci. Uważam, że sprawa jest naprawdę skandaliczna. Obecny rząd powinien przejrzeć tę umowę i zastanowić się nad możliwością jej wypowiedzenia, ewentualnego zapłacenia odszkodowań i wprowadzenia tego, co w wielu krajach europejskich się znakomicie sprawdza, czyli winiet – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

Poprzednia podwyżka opłat była w marcu ub. r. Za przejazd autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płacił dotychczas 57 zł, czyli po 19 zł za każdy z trzech płatnych odcinków.

RIRM

drukuj