fot. pixabay.com

Droga autostrada. 75 zł za przejazd z Nowego Tomyśla do Konina

Polskie autostrady są drogie, o czym wie każdy kierowca. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że mamy jedną z najdroższych autostrad w Europie. Chodzi o A2. Teraz znów jest drożej. Za przejazd 150 km z Nowego Tomyśla do Konina kierowcy osobówek zapłacą 75 zł.

Od 10 stycznia br. autostrada A2 jest jeszcze droższa. Opłata za przejazd autem osobowym każdym z trzech płatnych odcinków wzrosła z 23 do 25 złotych.  Oznacza to, że przejechanie całego odcinka tej autostrady z Nowego Tomyśla do Konina kosztuje 75 zł.

– Pamiętam, że w 2011 roku płaciłem 10 albo 11 zł. Wczoraj jechałem i zapłaciłem za odcinek od Konina do Poznania 50 zł. Wynika z tego, że jest gigantyczny wzrost opłat na bramce – wskazuje Zbigniew Czerwiński, radny sejmiku województwa wielkopolskiego.

Autostrada A2 na wielkopolskim odcinku to prawdopodobnie jedna z najdroższych autostrad w Europie. Taniej jest nawet na popularnych autostradach we Francji i we Włoszech, a gdy weźmiemy pod uwagę realne zarobki, to płacimy naprawdę sporo. Dlaczego płacimy tak dużo?

– To wynika z niekorzystnej umowy, którą zawarł jeszcze rząd SLD- PSL z firmą „Autostrada Wielkopolska” – tłumaczy Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Podwyższanie cen za przejazd płatnym odcinkiem A2 to negatywne pokłosie umowy koncesyjnej. Umowę zawarto w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, a podpisano ją pod koniec lat 90.

– Ten odcinek należy do spółki założonej przez grupę Jana Kulczyka. Jan Kulczyk słynął z zawierania bardzo intratnych kontraktów. W taki sposób została podpisana koncesja między państwem polskim a jego prywatną spółką. Jeżeli jeździło za mało samochodów, to wtedy dopłacało państwo – wyjaśnia Zbigniew Czerwiński.

Anna Ciamciak, rzecznik „Autostrady Wielkopolskiej”, tłumaczy, że zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów utrzymania, obsługi kredytów oraz realizacją wieloletniego planu inwestycyjnego. Autostrada A2 to kluczowa droga w Polsce. Łączy między innymi Warszawę, Poznań, Łódź i dociera do granicy z Niemcami.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl