Rząd chce dokończyć budowę autostrady A2

Rząd jest zdeterminowany, aby dokończyć autostradę A2 i połączyć wschód Polski z centrum oraz z całą Europą – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Poinformował też, że najpóźniej w 2024 r. dojedziemy autostradą do Białej Podlaskiej

Wiceszef resortu infrastruktury uroczyście rozpoczął dziś prace budowlane na 15-kilometrowym odcinku autostrady A2 od Warszawy (węzeł Lubelska) do obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

– Po dwa pasy w każdym kierunku z pasem rezerwowym. Koszt wykonania: ponad 0,5 mld zł. Rząd PiS pokazuje konsekwentnie, że łączy wschodnią cześć Polski z zachodnią częścią Polski i Europą Zachodnią. Dzięki temu połączeniu, również po wykonaniu południowej obwodnicy Warszawy, wschód Polski będzie mógł swobodnie przemieszczać się przez centrum na zachód – powiedział.

Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy wskazał z kolei na korzyści jakie z budowy tego odcinka autostrady będą mieli Warszawiacy.

 – Dlatego, że po wybudowaniu tej drogi i po połączeniu z budowaną południowa obwodnicą Warszawy, uda się z naszego miasta wyprowadzić znaczną część ruchu tranzytowego, szczególnie na bardzo obciążonych arteriach – Puławska, Dolina Służewiecka, Trasa Siekierkowska. To jest naprawdę wyjątkowy dzień dla Warszawy. Chcę powiedzieć, że Warszawa jest jedyną stolicą w Europie bez nawet jednej obwodnicy i to rząd PiS konsekwentnie zmienia. Nawet Mińsk ma dwie obwodnice. Warszawa nie ma żadnej i dlatego codziennie ciężarówki rozjeżdżają Warszawę – podkreślił Patryk Jaki.

Realizacja budowy podzielona została na dwa zadania: od węzła Lubelska (bez węzła) do węzła Konik (z węzłem) o długości 5,6 km oraz od węzła Konik (bez węzła) do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości 9 km.

Umowy na realizację zadań w systemie „projektuj i buduj” zostały zawarte w lipcu 2017 r. Wykonawca, firma POLAQUA, ma zrealizować kontrakty do czerwca 2020 r.

RIRM

drukuj