1 marca rząd zajmie się projektem o pozbawianiu stopni wojskowych

Rada Ministrów 1 marca zajmie się projektem ustawy umożliwiającym odebranie m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi stopni generalskich. Posiedzenie rządu odbędzie się w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pierwszym punktem podczas posiedzenia Rady Ministrów ma być ustawa pozwalająca odebrać stopnie oficerskie takim osobom jak Jaruzelski czy dowódca plutonu egzekucyjnego „Inki” – napisał na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy. Jestem przekonany, że ją przyjmie, dzięki czemu będzie można pozbawić stopni generalskich takie osoby jak Kiszczak bądź Jaruzelski; osobom, które czynnie działały na szkodę państwa polskiego, które brały aktywny udział w zniewoleniu naszego kraju przez okupantów sowieckich – zaznaczył Michał Dworczyk.

Projekt ustawy powstał w resorcie obrony za czasów ministra Antoniego Macierewicza. Ustawa przewiduje możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób, które nie żyją, a które były członkami m.in. Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Obecne prawo nie umożliwia pośmiertnego pozbawiania stopni wojskowych.

Prof. Sławomir Cenckiewicz, historyk i wykładowca WSKSiM, przypomina, że Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak byli sprawcami licznych represji w stanie wojennym.

Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, można powiedzieć, byli filarami systemu komunistycznego przynajmniej od lat 60. Oczywiście lata 80. to czas, kiedy Wojciech Jaruzelski z Czesławem Kiszczakiem rządzą Polską Rzeczpospolitą Ludową i cały system drakońskich przepisów, cały system przestępstw popełnianych przez państwo w stosunku do ludzi, organizacji, które prowadziły działalność na rzecz niepodległości Polski, można powiedzieć „firmowały” te dwa nazwiska. Nie można odkleić Wojciecha Jaruzelskiego z Czesławem Kiszczakiem od całego systemu represji, który zwłaszcza od 13 grudnia 1981 do nawet 1990 roku obowiązywał – podkreśla prof. Sławomir Cenckiewicz.

Wojciech Jaruzelski odpowiadał za wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i za delegalizację NSZZ „Solidarność”. Stanął też na czele powołanej wtedy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Czesław Kiszczak był w latach 1981-1990 ministrem spraw wewnętrznych, kierował tym resortem w okresie stanu wojennego.

Według projektu ustawy o degradacji generałów miałby decydować prezydent, a w odniesieniu do pozostałych oficerów i podoficerów minister obrony. Postępowanie byłoby wszczynane z urzędu lub na wniosek m.in. MON lub IPN.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl