Korea Płn. gotowa na dialog

Delegacja wysokiego szczebla Korei Północnej odwiedzająca Koreę Południową z okazji ceremonii zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich oświadczyła, że jest otwarta na dialog międzykoreański oraz na rozmowy z USA.

Tę wiadomość Kim Dzong Un zostawił sobie na koniec igrzysk. Według kancelarii prezydenta Korei Południowej, północnokoreański przywódca chce poprawić relacje z Waszyngtonem i ma intencje prowadzenia rozmów ze swoim rywalem.

Korea Południowa, USA i społeczność międzynarodowa dotychczas zgadzały się na podjęcie jakichkolwiek rozmów z Pjongjangiem. Jednak by doszło do jakiegoś porozumienia, Kim Dzong Un musi doprowadzić do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Eksperci podkreślają, że to przełomowy gest. Dzieje się to po roku prób rakietowych i jądrowych i bezpośrednim grożeniu wojną. Czy USA usiądą do stołu rozmów? Według nieoficjalnych informacji amerykańscy urzędnicy już wykluczyli jakiekolwiek rozmowy z delegacją północnokoreańską. Przypomnieli, że to Koreańczycy z Północy wycofali się ze spotkania z wiceprezydentem Mikiem Pencem podczas ceremonii otwarcia. A zapowiadane rozmowy zerwali dosłownie w ostatniej chwili. Wszystko wskazuje więc na to, że chęć dialogu ze strony Kim Dzong Una ma swoje źródło w piątkowej decyzji Waszyngtonu o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną. Tradycyjnie reżim Kima nazwał ten krok „aktem wojny”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl